Головне дербі країни. Історія зустрічей 1992-2013

Продовжуючи цикл матеріалів, присвячених наближається дербі ЦСКА - «Спартак», торкнемося окремо російської історії протистояння принципових суперників

Продовжуючи цикл матеріалів, присвячених наближається дербі ЦСКА - «Спартак», торкнемося окремо російської історії протистояння принципових суперників. Окремо поглянути на історію зустрічей суперників саме в чемпіонатах Росії особливо цікаво і тому, що саме з 1992 року зустрічі цих двох команд по-справжньому стали головною дуеллю чемпіонату країни.

В цілому можна відзначити, що для російського періоду історії дербі характерні ті ж особливості, які притаманні всій сукупності матчів ЦСКА - «Спартак», починаючи з 1936 року.

У чемпіонатах Росії відбулися 45 матчів між армійцями і спартаківцями. На сьогоднішній день між суперниками встановилося рівність (за невеликої переваги «Спартака» в забитих м'ячах): кожна команда здобула по 16 перемог друг над другом при 13 нічиїх. Різниця м'ячів 63:59 на користь «Спартака». У чемпіонатах Росії було 2 періоду, коли перевага однієї команди над іншою була беззаперечною. У 90-ті роки армійцям було не по силам змагатися зі «Спартаком», тоді як в першому десятилітті поточного століття панував ЦСКА. В цілому ж складається картина завзятого протистояння команд, яку ми спостерігаємо останні кілька сезонів. У своїх домашніх матчах армійці здобули на одну перемогу більше (+ 8 = 7-7), зате рівно на ту ж одну перемогу «червоно-білі» випереджають «червоно-синіх», приймаючи їх у себе вдома (+ 9 = 6-8 ). Різниця м'ячів і вдома, і в гостях відповідає загальній закономірності всіх проведених в рамках чемпіонатів країни дербі і також не на користь ЦСКА, хоча свідчить про приблизно рівному співвідношенні сил: 29:30 в матчах, де приймаючою стороною були «червоно-сині» і 30 : 33 - в гостях у «червоно-білих». У майбутній зустрічі може відбутися 60-й м'яч ЦСКА у дербі російського періоду.

Якщо розглянути результативність команд по тайму, то за цим показником вираженого переваги немає ні у одного з суперників. Співвідношення м'ячів в дербі ЦСКА - «Спартак» (1992-2013 рр.)

)

Діаграма нижче показує розподіл всіх м'ячів, забитих суперниками один одному за 45 минулих дербі, по 15-хвилинним інтервалам матчів.

Діаграма свідчить, що і в чемпіонатах Росії періоди активності команд такі ж, як і за сукупністю всіх зустрічей суперників між собою, починаючи з 1936 року. Так, період найбільшої результативності ЦСКА в матчах проти «Спартака» припадав на кінцівки матчів - майже чверть (23,7%) всіх своїх м'ячів «червоно-сині» забили спартаківцям в останні 15-хвилинки матчів. Для «Спартака» ж сплеск гольовий активності спостерігався в середині других таймів. 18 м'ячів, мало не третину (28,6%) від усіх забитих у ворота ЦСКА, припали на інтервал часу між 61-й і 75-й хвилинами матчів. Протягом всього матчу є дві хвилини, найбільш улюблені командами. На 90-й хвилині матчів ЦСКА забив «Спартаку» 5 м'ячів, а «червоно-білі» в ворота армійців на 66-й - 4.У структурі м'ячів, забитих суперниками один одному, є деякі розбіжності, про що свідчать діаграми нижче.

У структурі м'ячів, забитих суперниками один одному, є деякі розбіжності, про що свідчать діаграми нижче

З наведеної діаграми видно, що «Спартак» в структурі своїх м'ячів більше віддавав перевагу забивати головою, ніж армійці. З іншого боку, ЦСКА ефективніше спартаківців використовував в дербі стандартні положення.

У 45 зустрічах команди по 5 разів били один одному 11-метрові і кожен із суперників реалізова по 4 зі своїх 5 пенальті.Предупрежденій традиційно більше у спартаківців - 114: 97. У ЦСКА жовті картки отримували 55 різних гравців, але частіше за інших - С.Ігнашевіч (5 разів). 71 гравець «Спартака» попереджався арбітрами в матчах проти ЦСКА. Найбільше в складі «червоно-білих» зібрали попереджень Ю.Ковтун, Р.Ковач, М.Сухі і Д. Комбаров - у кожного з них по 4 «гірчичника», зароблених в дербі. С.Ігнашевіч - рекордсмен дербі за отриманими попереджень. Що стосується вилучень з поля, то 8 раз видаляли гравців ЦСКА і 10 - спартаківців. Максимальне число матчів, в кожному з яких команда отримувала хоча б одну жовту картку, становить 26 для ЦСКА і 24 - для «Спартака». Наведені показники по жовтим картках є максимальними не тільки в російській історії дербі, але взагалі у взаєминах команд, починаючи з 1936 року.

Кращим бомбардиром дербі за російський період в складі обох команд є Вагнер Лав (ЦСКА), який забив у ворота спартаківців 6 м'ячів. З тих футболістів, які виступають, ближче всіх до цього показника знаходяться З.Тошіч (4 м'ячі в ворота «Спартака») і С.Думбія (3 м'ячі). Всього 34 гравця ЦСКА і 36 - «Спартака» в різні роки забивали м'ячі в протистояннях команд.

Цікаво кількість м'ячів, що припадають в складах обох команд на легіонерів. Так, в складі «Спартака» 15 з 63 м'ячів було забито легіонерами (23,8%), тоді як у ЦСКА іноземці забили 38 з 59 м'ячів (64,4%). Правда треба відзначити, що найбільш результативним «Спартак» виглядав в 90-і роки, коли в складах команд переважали гравці з російським паспортом, а «забивний» період ЦСКА припав якраз на роки, коли приплив іноземців в російський футбол став масовим. В останні ж сезони велика частина м'ячів в складах обох команд забивалася аж ніяк не російськими гравцями.

На 90-й хвилині і в компенсований час команди забивали один одному м'ячі 7 разів - 5 м'ячів забили армійці і 2 - спартаківці. Причому для ЦСКА в чотирьох випадках ці м'ячі виявлялися вирішальними: двічі забиті в кінцівках м'ячі приносили нічию (м'ячі Д.Янчіка і А.Дзагоева з пенальті) і ще 2 рази ставали для ЦСКА переможними (м'ячі І.Ярошіка і Вагнера).

У 45 російських дербі зафіксовано 2 хет-трику і 7 дублів. За 3 м'ячі в одному матчі забивали І.Ледяхов і Вагнер Лав. Дублі записували на свій рахунок В.Шмаров, Д.Аленічев, А.Безродний і Алекс в складі «червоно-білих» і Д.Хомуха, Т.Нецід і З.Тошіч - у армійців.

Найшвидші м'ячі для суперників відбулися на 1-й і на 7-й хвилинах. На 1-й хвилині 29 липня 2000 року забили армійці, вигравши в підсумку матч з рахунком 2: 1. А 21 листопада 2009 року на 7-й хвилині «Спартак» відкрив рахунок, але в підсумку все ж поступився 2: 3.

Всього в дербі в 45 матчах чемпіонатів Росії зустрічалися 13 різних варіантів рахунку, самим же популярним є рахунок 2: 1, зафіксований в 10 зустрічах суперників.

Результат дербі в залежності від результату першого тайму виглядає інакше, якщо порівнювати його з таким за підсумками всіх 135 відбулися з 1936 року зустрічей «Спартака» і ЦСКА. Якщо за підсумками половини матчу вигравали армійці, то в 75% випадків вони вигравали і матч. Якщо після першого тайму лідирував «Спартак», тільки в половині випадків він домагався загальної перемоги. У разі ж нічийного результату першого тайму приблизно равновероятен був будь-який з 3-х можливих результатів дербі.

На 45 матчів припали всього 4 безгольову нічиїх. У 14 зустрічах не змогли вразити ворота «Спартака» армійці, в 8 матчах спартаківці не забили жодного м'яча. 5 вольових перемог в дербі на рахунку ЦСКА і 3 - у «Спартака». 3 великі перемог здобули армійці і 4 - спартаківці (незмінно з сухим рахунком) Говорячи про різні «серіях» суперників в дербі, виділимо наступні.

18.05.1994, Спартак - ПФК ЦСКА

Якщо ж розглядати серії матчів без програних матчів, то для обох команд рекордні, починаючи з 1936 року, відбулися саме в російському періоді. Серія ЦСКА без поразок (14 матчів); + 8 = 6, 27: 12: Тривалість серії - 2 551 день

12.07.2008, Спартак - ПФК ЦСКА 1: 5

Серія «Спартака» без поразок (13 матчів); + 8 = 5, 25: 7: Тривалість серії - 2105 днів

11.06.1998, Спартак - ПФК ЦСКА 2: 1

Найдовша серія нічийних матчів між суперниками склала 4 зустрічі в сезонах 2006-2007 років (3 результату 1: 1 і одного разу - 2: 2). Це взагалі найдовша нічийна серія між суперниками, починаючи з 1936 року.

У чемпіонатах Росії саме в листопаді суперники перш зустрічалися 4 рази. 3 перемоги здобули футболісти ЦСКА і один матч завершився перемогою «Спартака»; різниця м'ячів 8: 5 на користь армейцев.Традіціонно матчі ЦСКА і «Спартака» збирали найбільше число глядачів. Коли було де збирати ... За даними офіційних протоколів матчів 1.621.421 чоловік подивилися 45 дербі в рамках чемпіонатів Росії на трибунах стадіонів. В середньому це становить 36.032 глядачів на матчі. Найвища відвідуваність відноситься до 2 вересня 2007 року, коли 68.000 чоловік стали свідками драматичної розв'язки (гол Д.Янчіка під кінець компенсованого часу матчу, який встановив нічийний результат матчу - 1: 1).

Ми бачимо, що в російський період історії мтачі цих двох суперників стали ще більш напруженими, драматичними за сюжетом. Крім того, ми маємо право очікувати, що майбутня битва ЦСКА і «Спартака» порушить усталений між ними паритет у кількості перемог в дербі.

Автор: Павло Некрасов

Заходьте на сайт, там знайдете ще багато цікавої статистики.