«Манчестер Сіті» - «Баварія». Тактичний огляд матчу

«Баварія» начисто перегравала «Манчестер Сіті» більшу частину вчорашнього матчу - тактичний огляд матчу від Zonal Marking в перекладі блогу «Англія, Англія».

Мануель Пеллегріні злегка несподівано віддав перевагу Майку Річардса Пабло Сабалета на позиції правого захисника, в той час, як Гаель Кліші повернувся до складу як лівого захисника. Давид Сільва виявився готовий почати лише на лавці запасних, тому склад Пеллегріні за частиною півзахисту й атаки можна назвати передбачуваним.

Пеп Гвардіола здивував, випустивши Томаса Мюллера в якості головного нападника і залишивши Маріо Манджукич лише на лавці.

«Баварія» неймовірно сильно перевершувала суперника, і лише в останні 15 хвилин поступилася ініціативу і змушена була оборонятися.

Боротьба за центр поля

Дуже рідко настільки важливі єврокубкові зустрічі визначаються простий різницею в схемах команд, але вчора головною особливістю матчу була перевага «Баварії» в центрі поля.

Схема 4-4-2 в цьому сезоні повертається на видні ролі в європейському футболі: і манчестерське , і мадридське дербі представляли собою тактичну битву 4-4-2 проти 4-4-2. Але в цьому матчі, коли навіть сам Пеллегріні підкреслив, що обидві команди будуть прагнути володіти м'ячем, було вкрай несподівано побачити у «Сіті» схему з двома нападниками, яким не було видано вказівки проробляти якусь оборонну роботу.

Ролі нападників «Сіті» не були повністю зрозумілими навіть за часів Роберто Манчіні. Зв'язка Едіна Джеко і Серхіо Агуеро сама по собі злегка дивна, тому роль Агуеро в команді ніколи не була цілком зрозумілою . Без сумнівів, він не обділений талантом, але не можна не задатися питанням, чи краще йому діяти під нападаючим, або в якості швидкого нападника, який буде забігати за спини захисників противника. Коли йому вдається поєднувати одне з іншим в одному матчі, його стає просто неможливо зупинити, але, коли його команда грає погано, його роль викликає тактичні проблеми.

Цей матч хороший приклад останнього. Якщо «Сіті» планував грати в два нападаючих проти «Баварії», то у них було два варіанти спробувати це зробити і досягти успіху. Перший, це могло спрацювати, якби їм вдалося підвищити темп і перетворити гру в божевільний «англійська» матч, в якому обидві команди будуть прагнути якнайшвидше доставляти м'яч в атаку, що допомогло б «Сіті» скористатися відсутністю «вільного» захисника у « Баварії ». Або ж, другий варіант, обидві команди борються за володіння м'ячем, в такому випадку «Сіті» потрібен був ще один гравець в центрі поля, якого вони могли б отримати, якби Агуеро відтягувався назад, грав проти Лама і допомагав півзахисті.

Але цього не відбувалося в першому таймі, Агуеро залишався в нападі, а Лам був повністю вільний. І інша проблема також полягала в ролі Агуеро: його швидкість і висока лінія оборони «Баварії» були єдиною надією для «Сіті» щось створити біля чужих воріт. У такому випадку логічно було дати вказівки іншому нападнику періодично зміщуватися на фланг, а Насрі - в центр, але грати з таким високорослим форвардом, як Джеко, на фланзі теж зовсім неідеальна ситуація.

В результаті маючи трьох гравців проти двох футболістів «Манчестер Сіті» в центрі, «Баварія» передбачувано домінувала в плані володіння м'ячем. Лам постійно був вільний і часом опускався гранично глибоко, що ще раз підкреслює ігровий інтелект «Баварії»: в рідкісних епізодах, коли «Сіті» намагався чинити тиск на «Баварію», він опинявся третім центральним захисником, допомагаючи своїм партнерам створити чисельну перевагу 3 на 2 проти нападників суперника. Зовсім неоригінальна аналогія, але цілком доречно буде сказати, що він виконував роль Серджіо Бускетса.

Зовсім неоригінальна аналогія, але цілком доречно буде сказати, що він виконував роль Серджіо Бускетса

Підключення крайніх захисників «Баварії» вперед

За вказівкою або з необхідності, Самір Насрі часто зміщувався в центр зі своєї позиції для того, щоб допомагати Яя Туре і Фернандіньо. Але на ділі це лише додавало «Сіті» проблем - це не покращувало їх позиції в центрі поля значним чином, але дозволяло Рафінья підключатися у вільний простір, яке виникало після того, як Насрі залишав свою позицію. У перші 25 хвилин «Баварія» часто переводила м'яч на бразильського правого захисника, який забігав по флангу, дозволяючи тим самим зміщуватися в центр Арьєн Роббена, або, навпаки, сам зміщувався в центр, коли голландець залишався на фланзі.

На протилежному краю через домінування «Баварії» по частині володіння м'ячем Хесус Навас частіше оборонявся проти Давида Алаба, ніж навпаки. Вже на 3-й хвилині Алаба небезпечно навісив на Роббена. Навас був не в змозі зупинити підключення Алаба в атаку, і в тому числі постійна присутність австрійця попереду дозволило Франку Рібері зміститися в центр і забити перший гол. Обидва вінгера "Баварії", як правило, робили свою звичну роботу - зміщувалися з флангу і били по воротах.

Обидва вінгера Баварії, як правило, робили свою звичну роботу - зміщувалися з флангу і били по воротах

Пресинг «Баварії»

Ще одним ключовим компонентом гри гостей був їх найактивніший пресинг. З самого початку матчу Томас Мюллер пресингував центральних захисників, Тоні Кроос і Бастіан Швайнштайгер займалися тим же в півзахисті. Особливо ефективно відбирав м'яч Кроос.

Пресинг «Баварії» в поєднанні з агресивною високою лінією захисту призвів до того, що вже через 25 секунд після стартового свистка Мануель Нойер виявився змушений виходити з воріт, підстраховуючи захисників і виносити м'яч на трибуни після звичайного закидання за спину захисникам німецького клубу.

Однак створювати проблеми супернику таким чином на регулярній основі «Сіті» не міг, «Баварія» пресингувала гранично успішно, що призвело до того, що гра по суті проходила лише на половині поля «Сіті». Енергійність Мюллера зіграла ключову роль, він починав активний пресинг своєї команди. Кроос також був чудовий у відборі м'яча на чужій половині поля, що було більш помітно в першому таймі, але зіграло визначальну роль у другому, коли Роббен забивав 3-й гол.

Що стосується Мюллера, то його роль необов'язково класифікувати як «помилкова дев'ятка». Швидше він діяв просто як різноплановий нападник - вигравав верхові дуелі, відтягувався вглиб для гри в пас, забив другий гол «Баварії», увірвавшись в штрафну з правого флангу і з легкістю втікши від Кліші. Вплив Гвардіоли на його нову команду, безумовно, має місце, але Мюллер швидше діяв як Манджукич-2012/13, ніж як Мессі-2010/11.

другий тайм

Пеллегріні вирішив не робити будь-яких замін в перерві. Замість цього він просто попросив Агуеро пильніше наглядати за Ламом. «Сіті» також почав пресингувати вище. Інакше кажучи, зміни в тактиці були логічними, але дуже дрібними. Звідси випливає питання, чому Пеллегріні не міг прокричати ці вказівки по ходу першого таймі і вважав за краще так довго грати з настільки ненадійними 4-4-2.

Але ключовим аспектом торішнього домінування «Баварії» в Європі була їх гнучкість і вміння пристосовуватися - вони могли комбінувати, коли це було необхідно, могли грати на контратаках, коли необхідно, могли вступити в боротьбу, коли необхідно. Вчора в першому таймі вони, можна сказати, оттікі-тачілі «Сіті», а в другому забили два голи, але вже більш прямолінійним чином: другий відбувся після простого закидання Данте за спину захисникам, а третій після високого відбору Крооса, той віддав м'яч Роббену , який пройшов і пробив з правої (!) ноги. По суті, матч після цього був завершений.

Нехай не в плані результату, але вже точно в плані малюнка гри цей матч був схожий на один з попередніх візитів Гвардіоли в Англію в рамках Ліги чемпіонів. На початку 2010 року його «Барселона» зіграла внічию 2: 2 з «Арсеналом» .

Тоді «Барса» також домінувала в першому таймі, завдяки своєму чудовому пресингу - вони пресингували неймовірно енергійно, що призвело до того, що гра проходила на половині поля суперника. «Арсенал» не міг з цим впоратися, зокрема Сеск Фабрегас не розумів, що саме йому робити - пресингувати центральних захисників «Барселони» чи допомагати півзахисті своєї команди. І лише за збігом обставин «Барселона» не забила до перерви.

У другому таймі «Арсенал» пристосувався і почав сам пресингувати, але залишив супернику занадто багато простору в захисті. Златан Ібрагімович забив два голи після дальніх передач верхом від центральних захисників. Але «Барселона» поплатилася за свій пресинг на початку матчу, видохнувшісь до 70-й хвилині. У кінцівці зустрічі повністю домінував «Арсеналу», в тому числі за рахунок свіжості вийшли на заміну гравців, особливо Тео Уолкотта.

Заміни «Сіті»

Практично те ж саме сталося з командою Гвардіоли і в цьому матчі - домінування на початку матчу за рахунок пресингу, перехід до більш прямолінійною грі в атаці після перерви, що приносить два швидкі голи ... і спад в кінці зустрічі.

Бути може, звичайно, «Баварія» вимкнулася при рахунку 3: 0, але, з огляду на те, з якою легкістю вони володіли м'ячем в першому таймі, у них не було особливо резону добровільно віддавати його супернику і піддаватися тиску в кінці зустрічі.

В результаті Пеллегріні все-таки перейшов на схему, близьку до 4-2-3-1, в якій Джеймс Мілнер розташовувався зліва, Давид Сільва - на позиції десятого номера, а Альваро Негредо - в нападі. Всі троє зіграли значну роль в міні-повернення «Сіті» в гру в кінцівці - Мілнер доставляв незручності Рафінья і завдав першого удару «Сіті» у ворота, Сільва додав креативу, а Негредо забив красивий гол і пізніше мав ще один момент.

Джером Боатенг був видалений за цинічний фол на Яя Туре, після чого Сильва пробив в поперечину зі штрафного. І це також нагадало про матч між «Барселоною» і «Арсеналом», в якому на останні п'ять хвилин був видалений Карлес Пуйоль, знісши Фабрегаса, який сам же реалізував призначений за це пенальті.

Пожвавлення «Сіті» в останні хвилини зустрічі можна назвати незначним явищем щодо загального ходу матчу, але воно показало, що «Баварія» в таких іграх може бути вразлива в кінцівках, так як їх видатний пресинг не може не вимотувати.

висновок

Говорячи простою мовою, «Сіті» і Пеллегріні повелися надзвичайно наївно в цьому матчі, обравши тактику з двома чистими форвардами, які відпрацьовували в обороні в першому таймі. Це дозволило «Баварії» повністю контролювати центр поля, а, коли Насрі зміщувався туди, щоб цьому перешкодити, вони оголювали простір, яке він звільняв на фланзі.

Пресинг «Баварії» також зіграв ключову роль в їх домінуванні - вони відбирали м'яч дуже високо, не дозволяючи «Сіті» комбінувати і переходити в атаку або хоча б закидати м'яч за спину захисникам «Баварії».

Пеллегріні наступним чином пояснив той факт, що він не поспішав із змінами: «Я вважаю, що ми зіграли в неправильному стилі - суперник контролював м'яч, і я не бачив заміни, яка могла б дати нам плюс 5% до володіння м'ячем. Давид Сільва був готовий в кращому випадку на 20-25 хвилин - після його виходу нам дійсно краще давався контроль м'яча ».

Він стверджує, що не мав варіантів, але деякі можливості для змін у нього все ж були. Мілнера можна було випустити раніше, перемістивши Насрі в центральну зону. Або ж можна було випустити Хаві Гарсію і перемістити Туре ближче до чужих воріт. «Баварія» приголомшлива команда, але «Сіті» все одно не повинен був поступатися їй настільки всеосяжно.