Розкріпачитися, щоб озолотитися. Вільна боротьба

Фото Миколи ЗАТОВКАНЮКА, "СЕ"

У середу були розіграні перші вісім комплектів нагород традиційного київського міжнародного турніру, присвяченого видатним борцям і тренерам України. Третина цінних зливків металу, а точніше - десять, дісталася господарям килима. Причому внесок чоловіків і жінок в спільну справу виявився рівноцінним - по п'ять медалей. Ось тільки якістю вони все-таки відрізнялися. Андрій Стадник (вагова категорія до 66 кг) став чемпіоном, в той час як всі його товариші по збірній, які добралися до подіуму, задовольнялися бронзою. У жінок перший день змагань, коли виступали представниці олімпійських вагових категорій, пройшов під знаком срібла. Тричі піднімалися українки на другу сходинку п'єдесталу пошани і двічі - за бронзою.

Найбільша інтрига, як і очікувалося, була в найлегшій вазі серед жінок. Олімпійська чемпіонка Ірина Мерлені, дві з половиною тижні тому виграла «Гран-прі« Іван Яригін »в Красноярську, вперше в цьому році постала перед рідною публікою. І суперниці у неї підібралися більш, ніж гідні - олімпійська чемпіонка Пекіна-2008 канадка Керол Хьюн і бронзовий призер Ігор Марія Стадник з Азербайджану. Для повного комплекту, щоб київський турнір за рівнем анітрохи не поступався Олімпіаді, не вистачало тільки представниці Японії.

Хоча у вазі до 48 кг виступало три українки (крім Мерлені, бронзовий призер чемпіонату світу-2009 Людмила Балушка та Марія Лівач), вся увага була прикута саме до Ірини. Вона без особливих проблем і шансів для самої німкені Ніни Хеммер, бронзової медалістки юніорського чемпіонату світу-2011, на першій же хвилині поєдинку поклала її на туше. А потім довелося чекати близько двох годин чвертьфіналу з Хьюн.

Дві олімпійські чемпіонки, які претендують на одну перемогу. Перший період був за Мерлені - 1: 0. А в другому, отримавши друге попередження (то тримала за голову, то смикала за волосся суперницю), підопічна Олексія Мельника виявилася в ролі наздоганяючої - 0: 1. Але вона швидко виправила ситуацію, і ще до середини періоду на табло світився рахунок 1: 1. А до закінчення сутички Мерлені поставила ще одну точку - 2: 1. Розгубленою виглядала після цієї сутички Керол, а Іра брала заслужену порцію оплесків. До речі, канадка, очевидно, психологічно так і не змогла відновитися після цієї поразки, програвши у втішному раунді Хеммер в трьох періодах.

Після поєдинку з Хьюн півфінал з Лівач виглядав вже як незначна перешкода, яке все-таки потрібно пройти. Але все вже чекали фіналу Мерлені - Стадник. Ірина свою справу зробила, поклавши 20-річну співвітчизницю на туше в першій же двохвилинці.

«Золотий» поєдинок ваговій категорії до 48 кг відкривав фінальну, не рахуючи сутичок за бронзу, частину змагань. Поєдинок, який за рівнем суперниць, як мінімум, можна прирівняти до півфіналу чемпіонату світу або Олімпійських ігор. Стадник, яка дуже активно рухається по килиму, взяла бал. Домогтися в партері більш істотного переваги вона не змогла. За тим же сценарієм пройшов і другий період - 0: 1. Були й у Мерлені можливості відігратися. Двічі наша спортсменка, беручи захоплення за голову, могла збити суперницю на бал. Але чи то захоплення було неміцним, чи то не вистачило сил довести справу до кінця. Напевно, все-таки свою бойову форму Ірина залишила в Красноярську, де дуже впевнено і яскраво провела всі п'ять поєдинків, в тому числі і фінал з японкою. За два тижні спад - фізичний і психологічний -закономерен.

- Спостерігаючи за тренуваннями Мерлені та Стадник на зборах в Конча-Заспі, я бачив, що це рівні спортсменки, - поділився своєю думкою з кореспондентом «СЕ» головний тренер збірної України Володимир Євонов. - На даний момент більш підготовленою виявилася Маша. Іра ж краще виглядала на красноярському турнірі. На останньому зборі було помітно, що у неї зараз йде невеликий спад. У фіналі зі Стадник вона боролася сковано. Думаю, це відповідальність перед рідною публікою, на очах у якої хотілося переконливо перемогти. Зате Мерлені виграла у Хьюн. До речі, в поєдинку з нею наша спортсменка розкрилася після програного балу - коли втрачати вже було нічого. За виступ у Києві я ставлю Ірі п'ятірку. Не забувайте, що тренується вона всього чотири місяці.

І Наталія Синишин (55 кг), і Юлія Остапчук (63 кг) теж поступилися у фіналах. Остання, як і Мерлені, з мінімальним рахунком в двох періодах програла росіянці Любі Волосовой. Синишин виграла перший період у дворазової медалістки Олімпіад Тоні Вербек з Канади - 2: 0. Але потім віддала ініціативу в руки суперниці - 0: 1, 0: 1. Відзначимо, що на київський килим через травму не вийшла бронзовий призер чемпіонату світу-2011 Тетяна Лазарева, яка принесла Україні поки єдину олімпійську ліцензію - у вазі до 55 кг. Через ангіни пропустила домашній старт і Анна Василенко, яка завоювала два тижні тому бронзу в Красноярську в категорії до 59 кг. Однак в Києві Аня збиралася виступити у вазі до 63 кг. А ось чинна чемпіонка Європи Катерина Бурмістрова (72 кг) все ж боролася з температурою 38˚ С. Правда, цього разу Катя залишилася без медалі, поступившись у бронзової сутичці Оксані Ващук.

- І все-таки Катя залишається лідером у важкій вазі, - не сумнівається Євонов. - І саме вона поїде на чемпіонат Європи і ліцензійний турнір, якщо не трапиться нічого непередбаченого. У Юлії Остапчук були проблеми зі спиною, через які до повноцінних тренувань вона приступила дві-три тижні тому. Вона ще не знайшла ту форму, яка у неї була на чемпіонаті світу. Синишин не готова витримувати всю сутичку до кінця, поступаючись на останніх секундах.

Єдиним чемпіоном-українцем в перший день змагань став срібний призер Олімпійських ігор в Пекіні Андрій Стадник. Свій виступ він, правда, почав з поразки в першому періоді азербайджанцеві Еміну Азізової - 0: 1. Продихатися, наш борець відігрався сповна - 7: 0, 1: 0. Росіянина Курбана Газімагомедова Андрій поклав на лопатки в другому періоді. Переконливо виглядав Стадник і в чвертьфіналі проти товариша по збірній Андрія Квятковського - 4: 1, 6: 0. Білоруса Альберта Батірова спіткала доля росіянина - туше. Не зміг встояти в фіналі і монгол Батзоріг Буянжав, поступившись українцю в першому періоду два, а в другому - чотири «сухих» бали.

До речі, вагова категорія до 66 г стала найбільш представницькою для синьо-жовтої команди на п'єдесталі пошани. На третю його щабель піднялися ще два наших Андрія - Нагорний та Квятковський. Микола Айвазян (55 кг) і Олександр Хоцяновський (120 кг) підтвердили статус лідерів, опинившись єдиними представниками господарів килима на подіумі - з бронзою. Хотілося б відзначити і 19-річного Мурадіна Кушхова, який, як і в Красноярську, фінішував п'ятим. Але особистий тренер чемпіона світу-2010 серед юніорів Володимир Євонов залишився засмученим.

- Мурадін сам винен, що залишився без медалі, - аналізує виступ вихованця Євонов. - У півфіналі з американцем Хенке Чадом простояв, а потрібно боротися впевненіше. У сутичці за третє місце вигравав легко у словака Заслана Гаглоєва, а потім взяв на своєму прийомі ліг і накрився.