Євро-2016. Результати, Статистика і новини чемпіонату Європи з футболу ᐉ UA-Футбол

«Я зібрався ремонтувати кухню, але тут нам сказали їхати грати до Швеції ...»

Тренер збірної Данії Річард Меллер-Нільсен

Чемпіонат Європи-1992 у черговий раз довів, що чудеса іноді відбуваються для тих, хто в них вірить. Переможцем Євро-+1992 стала збірна, яка навіть не пройшла відбір на турнір.

17 миттєвостей ЧЄ. Швеція-1992

Мова про збірну Данії, яка гідно провела відбірковий турнір в рамках четвертої групи, поступившись югославам всього одне очко (0: 2, 2: 1 в особистих зустрічах). Збірна Югославії була представлена ​​на жеребкуванні фінального турніру в січні 1992 року, однак незадовго до початку Євро, ООН прийняла резолюцію про економічну блокаду країни, яку роздирають війною. Окремим пунктом йшла вимога до країн-учасниць ООН прийняти "необхідні заходи щодо запобігання участі в спортивних змаганнях на своїй території осіб або груп, що представляють Союзну Республіку Югославію».

Таким чином, УЄФА моментально виключив югославів зі списку учасників турніру, а на їх місце була запрошена саме команда Данії.

Нульова нічия з англійцями і поразка від шведів чітко дали зрозуміти, що данці були елементарно не готові до турніру. Перед останнім матчем групового етапу проти Франції їх виліт виглядав найбільш прийнятним розвитком подій (мовляв, вас і не повинно бути тут, так що до побачення). Однак підопічні Річарда Меллер-Нільсена несподівано показали змістовний футбол і залишили за бортом Євро-+1992 непереможну команду Мішеля Платіні.

У півфіналі воспрянувшие духом данці на рівних билися з діючими чемпіонами Європи голландцями. Використовуючи свої сильні сторони, вони повинні були доводити справу до перемоги в основний час, але «помаранчеві» двічі відігравалися. Перемогу Данії в серії пенальті приніс Петер Шмейхель, фантастична гра якого стала чи не головним лейтмотивом турніру в Швеції.

На шляху збірної Німеччини до фіналу теж не обійшлося без політики. Жереб в лютому 1990 року звів в одній групі НДР і ФРН, а через кілька місяців Німеччина возз'єдналася. До того моменту Східна Німеччина встигла зіграти з Бельгією, але той матч згодом визнали товариським, а повноцінний відбір початку вже об'єднана Німеччина. П'ять перемог в шести поєдинках не залишили шансів суперникам і німці впевнено пройшли на Євро.

Нічиєї проти СНД і перемоги над Шотландією підопічним Берті Фогтса вистачило, щоб вийти в півфінал, тому поразки від голландців не стали надавати великого значення. Навіть незважаючи на відсутність травмованих Маттеуса (не приїхав на Євро) і Феллера (зламав руку в першому турі), в півфіналі німці спокійно переграли господарів турніру і отримали право поборотися за другий великий трофей поспіль.

Навіть незважаючи на відсутність травмованих Маттеуса (не приїхав на Євро) і Феллера (зламав руку в першому турі), в півфіналі німці спокійно переграли господарів турніру і отримали право поборотися за другий великий трофей поспіль

Безумовно, фаворитом фіналу вважалися діючі (як на той момент, так і на нинішній) чемпіони світу німці, а Данія розглядалася виключно в статусі Андердог. У складі датчан виділялися кілька гравців топ-рівня (Петер Шмейхель, Брайан Лаудруп), але в цілому, це була збірна-середняк, яка, нагадаємо, за спортивним принципом не пройшла відбір на Євро-1992. Чи не похитнуло фаворитизм німців навіть те, як «Датський Динаміт» набирав обертів по ходу турніру.

Чи не похитнуло фаворитизм німців навіть те, як «Датський Динаміт» набирав обертів по ходу турніру

На перших хвилинах підопічні Ріхарда Меллера-Нільсена спробували залишити суперника без м'яча і зробили це досить вдало. Данці, яким нестися в атаку великими силами було досить ризиковано, перекочували м'яч по своїй поля, регулярно задіюючи в ці «комбінації» Шмайхеля. Перші хвилини збірна Німеччини не могла зрозуміти, що відбувається і тільки згодом почала вступати в активний пресинг.

Коли м'яч отримували німці, вони тут же організовували наступ, намагаючись максимально задіяти фланги. Невтомний Штефан Ройтер борознив праву брівку від прапорця до прапорця, а на протилежному краю поля йому вторив капітан команди Андреас Бреме. Саме ставка на фланги, могла дозволити Німеччині відкрити рахунок на перших хвилинах, але Ройтер після передачі врозріз від Заммера не зміг перекинути Шмайхеля.

Зате свою першу вилазку до чужих воріт ефективно використовували данці. Йон Йенсен отримав м'яч на правому куті штрафного Бодо Інглера і немов з гармати відправив його під ближню штангу. Воротар навіть оком моргнути не встиг, не те що вчасно зреагувати.

Трохи перезарядивши батарейки, Німеччина кинулася відіграватися, закривши датчан на їх половині поля. Ті, в свою чергу, не надто пручалися, змусивши суперника безрезультатно битися об насичену до межі оборону. Тільки удар Юргена Клінсманна під завісу тайму дав можливість Петеру Шмейхелю проявити себе у всій красі.

Тільки удар Юргена Клінсманна під завісу тайму дав можливість Петеру Шмейхелю проявити себе у всій красі

Після перерви інтенсивність гри виросла, проте в діях команд стала проскакувати невиправдана жорсткість. Німці іноді зривалися від безсилля що-небудь змінити, а червоно-білим трохи не вистачало швидкості і концентрації, щоб весь матч ідеально відіграти в обороні.

Команда Берті Фогтса нагнітала тиск біля воріт Шмайхеля, але на останній третині поля не могла довести справу до акцентованого удару. Постріли німців видали радували тільки уболівальників за воротами, а гострі проходи до лицьової завершувалися неточними прострілами. В одній з подібних ситуацій Клінсманн вирішив подати на протилежний кут воротарського, але захисник в останній момент зняв м'яч з ноги Карла-Хайнца Рідле. Після подачі з кутового Клінсман вже пробивав сам, але Шмейхель дістав м'яч в дев'ятці власних воріт.

Данці відповідали скромними контрвипадами, в яких брали участь всього 2-3 виконавця, в той час як інші переводили подих і готувалися до чергової хвилі атак Бундесмашини. Незмінним натхненником цих фехтувальних уколів залишався Брайан Лаудруп, обходив німецьких захисників, немов фішки. Після одного з таких рейдів лівим флангом форвард дочекався підтримки партнерів, викотив в вільну зону Кіму Вілфорт, але той із забійної позиції і без опору відправив м'яч повз дальній кут воріт.

Виправився Вілфорт на 78 хвилині, поховавши шанси збірної Німеччини на титул чемпіона Європи. Хавбек прийняв м'яч на вході в штрафну, хитнув захисника і з 18 метрів відправив м'яч у штангу. На радість данців, рикошет був в їх користь, і м'яч затріпотів у сітці. Решта 15 хвилин не несли в собі ніякого смислового навантаження, лише передбачаючи нагородження самого сенсаційного чемпіона Європи в історії. Перемога на Кубку Конфедерацій тільки закріпила враження про європейську Попелюшку, яка вхопилася за свій шанс.

Данія - Німеччина 2: 0