4. підпільні гойдалки
  5. реабілітація культуризму

Качкам в Радянському Союзі доводилося непросто - культуризм то дозволяли, то забороняли. Радянська влада вважала, що красиве тіло - ознака самолюбства і крайнього егоїзму, а все, що потрібно робочій людині - це сила і витривалість. Якими ж були бодібілдери того часу.

Циркачі і важкоатлети - перші бодібілдери

У зв'язку з тим, що гойдатися просто заради красивого тіла в Радянському Союзі вважалося непристойним, прабатьками культуризму у нас були циркові акробати і важкоатлети. Так, в 1948 році в концертному залі імені Петра Ілліча Чайковського в Москві відбулися перші змагання, де оцінювалася краса статури циркових атлетів. Переможцем змагань став знаменитий повітряний гімнаст і акробат Олександр Ширай.

Переможцем змагань став знаменитий повітряний гімнаст і акробат Олександр Ширай

Олександр Ширай

Першими негласними культурістамі можна вважати наших чемпіонів з важкої атлетики Юрія Власова та Леоніда Жаботинського. Олімпійський чемпіон 1960 року Юрій Власов був кумиром і прикладом для наслідування для самого Арнольда Шварценеггера. Під час одного з візитів до Москви багаторазовий «Містер Олімпія» зізнався, що в 1961 році будучи 14-річним підлітком він побачив Власова на чемпіонаті світу з важкої атлетики у Відні і був підкорений його силою і статурою. А після того, як радянський богатир знизав юному Арнольду руку, той твердо вирішив всерйоз зайнятися важкою атлетикою, а після і бодібілдінгом.

Юрій Власов (по центру)

Юрій Власов і Арнольд Шварценеггер

1960-і - бум культуризму

Слово «бодібілдер» в радянські роки, природно, ніхто не вживав, навіть слово «культурист» у нас довгий час боялися вживати, замінюючи роботу з залізом більш розпливчастим висловленням «атлетична гімнастика». У побуті ж м'язистих хлопців називали качками, а тренажерні зали - гойдалками. Перший спеціалізований тренажерний зал з'явився в СРСР в 1962 році в Ленінграді, а в кінці 60-х вони вже були по всіх країні, молодь серйозно захопилася культуризмом. Методики брали зі спортивних журналів наших західних сусідів поляків. У радянських журналах ж публікували тільки варіанти тренувань з гирями і легкими гантелями, розроблені ще на початку XX століття Євгеном Сандовим. У світі ж в той час вже щосили тренувалися по принципам Джо Вейдера, а методики Сандова вважалися безнадійно застарілими.

Перші змагання з культуризму

У 1968 році в Тюмені пройшли перші в СРСР змагання з атлетизму, але були вони не всесоюзними, а всього лише Всесібірского. Всесоюзного турніру довелося чекати ще три роки - перший неофіційний чемпіонат СРСР по культуризму відбувся в 1971 році в Северодвінську - негласної столиці радянського бодібілдингу. Виграв його місцевий атлет Олександр Лемехов, другим же став нинішній президент Федерації бодібілдингу та фітнесу Росії Володимир Дубінін, третє місце зайняв ще один атлет з Северодвінську Володимир Хомула.

Виграв його місцевий атлет Олександр Лемехов, другим же став нинішній президент Федерації бодібілдингу та фітнесу Росії Володимир Дубінін, третє місце зайняв ще один атлет з Северодвінську Володимир Хомула

Чемпіонат СРСР з культуризму 1 971

Олександр Лемехов - перший чемпіон СРСР по культуризму

Другий чемпіонат СРСР відбувся через рік в тому ж місті. Цікаво, що перед основними змаганнями культуриста потрібно було продемонструвати функціональність своїх м'язів, пропливши 50 метрів за 45 секунд. Чемпіонат 1972 року стало останнім, адже вже через рік в Москві на засіданні Держкомспорту було прийнято постанову про заборону культуризму. Радянська влада прийшла до висновку, що «безмірне збільшення мускулатури» демонструє крайній егоїзм, який йде врозріз з радянською системою фізичної культури і спорту, яка виховує колективізм, трудову і політичну активність.

Володимир Дубінін - призер чемпіонатів СРСР з бодібілдингу, нинішній президент Федерації бодібілдингу та фітнесу Росії

підпільні гойдалки

Після постанови 1973 року качалки перемістилися в підвали, оскільки з важкоатлетичних залів людей, що тренувалися заради краси тіла, а не заради сили з ганьбою виганяли. Устаткування для підвальних качалок по крупицях збирали самі качки-ентузіасти. Багато тренажери і обтяження робилися з підручних матеріалів - рейок, труб, автомобільних покришок. При цьому радянські газети таврували відвідувачів качалок, називаючи їх бандитами і зеками. Однією з жертв режиму став призер першого чемпіонату СРСР з культуризму Володимир Хомула - його посадили до в'язниці саме за пропаганду бодібілдингу, однак у вироку значилася стаття «Згвалтування». Тюменський культурист Євген Колтун, чиї фотографії з'явилися в американському журналі «Muscle & Fitness», відбувся товариським судом.

Тюменський культурист Євген Колтун, чиї фотографії з'явилися в американському журналі «Muscle & Fitness», відбувся товариським судом

Володимир Хомула

Євген Колтун - перший атлет з СРСР, який потрапив в журнал Muscle & Fitness

реабілітація культуризму

Вільно дихнути культуристи змогли тільки за часів перебудови. У 1986 році в підмосковних Люберцях відбувся перший офіційно дозволений турнір по культуризму. Тренажерні зали почали вибиратися з підпілля і швидко набирали популярність серед молоді. У 1987 році була заснована Федерація атлетизму СРСР, вже через рік в Ленінграді пройшов офіційний чемпіонат СРСР з атлетизму. У тому ж році радянські культуристи вперше показали себе на міжнародній арені - на чемпіонаті світу в Австралії. Дебют виявився цілком вдалим - в командному заліку наші бодібілдери посіли четверте місце.

Дебют виявився цілком вдалим - в командному заліку наші бодібілдери посіли четверте місце