пляжний

Пляжний волейбол

Пляжний волейбол розвинувся як самостійний вид спорту з класичного волейболу. Між двома видами спорту існує багато спільного, але є й істотні відмінності в правилах і техніці гри. Пляжний волейбол, крім традиційних для волейболістів стрибучості, хорошої реакції, сили, почуття м'яча, вимагає особливої ​​атлетичності (в грі на піску спортсменам доводиться частіше здійснювати стрибки і ривки) і витривалості (матчі, в яких заміна гравців в командах правилами не передбачені, часто проходять в умовах високої температури, при яскравому сонці або під час дощу і сильному вітрі, до того ж звичайною практикою є проведення однією командою декількох ігор в день).
Важливим якістю для гравців є універсалізм, адже команда в пляжному волейболі складається всього з двох чоловік. Гравці не розділені по амплуа і розміщуються на майданчику вільно. Однак зараз у багатьох командах можна виділити високого блокуючого і менш високого, але більш рухомого захисника (догравальника), звільненого від роботи на блоці.

Правила і техніка гри
У пляжний волейбол грають на майданчику 16х8 м (правило введено в 2002 році), яка покрита піском глибиною не менше 40 см і розділена на дві рівні частини сіткою (висота сітки, як і в «звичайному» волейболі - 2,43 м для чоловіків і 2,24 м для жінок). З обох сторін простір над сіткою обмежена спеціальними антенами.

М'яч в пляжному волейболі трохи більше класичного (66-68 см), тиск в ньому менше. Він повинен мати кольорову яскраве забарвлення.
Команда складається з двох гравців, заміни по ходу матчу правилами не передбачені (при важкій травмі, дискваліфікації, відмову гравця від продовження матчу команді зараховується поразка). Тренер може спостерігати за матчем тільки з трибуни. Форма гравців складається з шорт або купального костюма, в біч-волей грають босоніж, якщо інше не дозволено суддями.

Для перемоги в матчі необхідно виграти дві партії. Партії граються до 21 очка, третя, вирішальна, партія триває до 15 очок, для перемоги в кожній з партій необхідна різниця в рахунку не менше двох очок. Гра йде за принципом rally-point ( «кожен розіграш - очко»), якщо розіграш виграє команда, яка приймала, вона, окрім очка, отримує право на подачу. Гравці команди подають по черзі: спочатку один - до тих пір, поки команда не втратить право на подачу через програш очка або помилки; після того, як команда знову відіграє подачу, подає інший гравець і т. д.). Відбивати м'яч можна будь-якою частиною тіла.
Протягом гри кожна команда має право на два 30-секундних тайм-ауту. У пляжному волейболі частіше, ніж в класичному, відбувається зміна сторін, щоб команди знаходилися в рівній залежності від зовнішніх факторів (сонця і вітру). Команди міняються сторонами після розіграшу кожних семи очок в перших двох партіях, і кожних п'яти очок - у третій.

Гравці однієї команди можуть торкнутися м'яча не більше трьох разів, після чого зобов'язані повернути його на бік противника. Блок входить в число трьох торкань. Гравець також не може вдарити по м'ячу двічі підряд (виняток: після блоку і при першому торканні).
За неспортивну поведінку можливі покарання у вигляді зауваження, попередження (жовта картка, яка веде до програшу очки) або видалення гравця (червона картка, означає поразку в матчі).

Правила пляжного волейболу не пред'являють суворих вимог до обробки м'яча при одночасному зіткненні двох суперників з м'ячем над сіткою (так званий Джусто, що від англ. Joust - «лицарський поєдинок»), на відміну від класичного волейболу, де ситуація, коли протистояння над сіткою призводить до «захоплення» м'яча, вважається обопільною помилкою. Після «Джуста» кожна з команд має право ще на три торкання; якщо м'яч після одночасного дотику суперниками над сіткою потрапляє в антену, розіграш переграється.

Знижку в пляжному волейболі можна побачити досить рідко - при її виконанні допускається лише короткий, точкове торкання м'яча. Особливі вимоги пред'являються до передачі зверху - судді не допускають навіть найменшого обертання м'яча при такій передачі. Часто пас виконується з невеликою затримкою (прихватом) м'яча пальцями, що дозволяє нівелювати можливі перешкоди від вітру.
Жінки зазвичай виконують плануюче подачу, чоловіки - силову в стрибку. Висока подача за вітром, коли м'яч йде до приймаючих з боку сонця, отримала назву скайбол (від англ. Sky ball - «небесний м'яч»). А якщо після введення м'яча в гру він летить між гравцями команди, що приймає, то виникає ситуація з жартівливою назвою чоловік і дружина, т. К. В команді часто розпалюються суперечки про те, хто саме повинен був прийняти м'яч.