SC Bern і Eisbären Berlin: «ведмеді» на вершині

Пошук "рецепту успіху" в спорті на кшталт пошуку філософського каменю в алхімії: вирішити задачу неможливо, але спроби вирішення приносять цікаві побічні результати. З нагоди початку задушливого міжсезоння я вирішив пройтися дорогою чемпіона. Спочатку замислювалося масштабне дослідження всіх європейських ліг, та надто вже об'ємної виходила робота. У підсумку я обмежився двома "ведмежими" командами: чемпіоном Швейцарії SC Bern і чемпіоном Німеччини Eisbären Berlin. На їхніх прикладах я спробував перевірити кілька "чемпіонських теорем" і порівняти особливості гри в двох лігах.

гра воротарів

Теорема №1 говорить, що без надійного воротаря виграти титул неможливо. Стосовно до чемпіона DEL ця теорема худо-бідно виконується. Воротар Eisbären Berlin Роб Зепп по відсотку відбитих кидків (91,9) зайняв четверте місце в лізі, якщо не брати до уваги резервістів, які відігравали по 10-20 хвилин. При цьому Зепп не пропускав дурних голів, його вражаючі сейви регулярно фарбували відеоогляди матчів, а на чемпіонаті світу він став основним воротарем збірної Німеччини, витіснивши зі складу Денніс Ендрас і Денні аус ден бирки, другого і першого воротарів плей-офф відповідно.

Зовсім інша історія - в NLA. Марко Бюрер, воротар SC Bern, став чемпіоном при гіршому показнику надійності серед всіх колег, які відігравали на виліт (89,9%). І справа не тільки в статистиці. Бюрер побував у кількох блискучих помилок по ходу чвертьфінальної серії і пропустив чимало порівняно простих голів в півфіналі. Тільки в останній, вирішальній, серії він показав непогану гру і злегка поправив статистику, проте в будь-якому випадку Бюрер - на відміну від Зеппа - не мав жодних шансів на звання кращого воротаря плей-офф.

Зрозуміло, що випадок бюрер не спростовує теорему №1 в цілому. Однак той факт, що воротар кращої команди чемпіонату за підсумками плей-офф мав гіршу в лізі статистику, заслуговує на увагу. Точніше, заслуговують на увагу компенсаційні механізми, за допомогою яких SCB зміг дістатися до вершини.

дії спецбригад

У теоремі №2 йдеться про ключову роль спецбригад. Але, як і багато інших спортивних теореми, теорема №2 не розкриває кількісних показників. Щоб трохи просунутися в цьому напрямку, я вирішив скласти дві таблиці, що характеризують гру SCB і Eisbären в нерівних складах. Табл. 1 містить звичні погляду відомості.

Таблиця 1. Показники дій в більшості і меншості

Тут знову ж таки Eisbären виглядають «правильної» командою - вони лідирують по реалізації більшості серед усіх учасників плей-офф, причому з великим відривом (що йдуть на другому місці Grizzly Adams Wolfsburg реалізували лищь 16% спроб), а питома вага голів в більшості становить понад третину . Зовсім інша ситуація у SCB - вони всього лише шості в списку найбільш ефективних у більшості команд, хоча питома вага голів в більшості порівняно високий. Так само шостими були SCB і по ефективності гри в меньшністве. Їх німецькі колеги за цим показником стали п'ятими.

В цілому аналіз загальних показників міг би натякнути на те, що теорема №2 знову ж виконувалася в DEL, але не виконувалася в NLA. Однак з висновками поспішати, як відомо, не слід. Питома вага голів в більшості можна оцінити іншим способом: врахувати співвідношення голів, забитих в більшості і пропущених в меншості, в кожному матчі. Коефіцієнт кореляції «перемог / поразок» в нерівних складах із загальним підсумком гри дасть відповідь на питання про відносну важливість цього компонента гри.

Таблиця 2. Показники гри в більшості і меншості для виграних і програних матчів

Для німців відомості з таблички зводяться до одного - Eisbären краще за всіх в більшості. І просто краще всіх. Для SCB табличка цікавіше. Якщо співвідношення голів в нерівних складах було на користь «ведмедів», то вони майже завжди вигравали (4 випадки з 5). Якщо ж це співвідношення було рівним, або SCB програвав змагання спецбригад - у суперника з'являлися майже п'ятдесятивідсоткові шанси на успіх.

глибина складу

Теорема №3 - найцікавіша. Термін "вторинна результативність" (secondary scoring) тільки-тільки входить в російський хокейний лексикон, словосполучення з підзаголовка вже усталене. Суть же цієї теореми зводиться до простого факту: чим більше гравців твоєї команди здатні забити, тим більше у тебе шансів на перемогу. Таке формулювання здається очевидною, і ми її кілька усложним. Глибина складу, насправді, забезпечує успіх за рахунок несподіванки. Тобто успіх приносять голи людей, які зовсім мало забивали раніше і ще менше будуть забивати потім. Але ось в один важливий момент беруть - і роблять все правильно. Для оцінки цього фактора я склав табл. 3

Таблиця 3. Показники "глибини складу". "1-2", "3-4", ..., "9-10" - кількість гравців, які забили відповідне число голів

, 9-10 - кількість гравців, які забили відповідне число голів

В обох командах голи забивали по 16 чоловік - досить високий показник. У той же час SCB забив більше. При тій же «навантаженні» на забивав, що і у німців, у швейцарців мало б бути 19 чоловік, хоча б раз потрапили на табло. Склад берлінської команди можна оцінити як більш рівний, що так само виражається в більшій кількості тих, хто забив 1-2 рази - тобто скоїв несподівану для суперника гольову акцію.

В цілому ж теорема про глибину складу виконується суворіше двох інших, для обох команд вона вірна в значній мірі. Цікавим було б так само оцінити її по амплуа гравців. У разі SCB все просто: голи забивали 3 захисника і 13 нападників. 13 - це максимальне число нападників в заявці, далі їхати вже нікуди. Тож не дивно, що за підсумком півфінальній серії красномовний тренер EV Zug Дуг Шедден обізвав "ведмедів" "китайською армією".

У Eisbären розбір по амплуа утруднений тим, що Джуліан Телбот - кращий бомбрадір команди, 19 (9 + 11) очок в 13 матчах - грав як центрального нападника, так і захисника. Це був гарний хід тренера Дона Джексона, зазначений навіть в статті Вікіпедії, присвяченій Телбота. Якщо все-таки вважати канадця напападающім, то підсумкове співвідношення для "полярних Медеведев": 6 захисників і 10 нападників. Або три повних пяёркі. Тобто глибина тут не зовсім така, як у SCB. В рамках теореми №3 можливі стилістичні відмінності.

Лютий вертикальний хокей і ведмежа легкість

Ось про ці самі стилістичних відмінностях ми зараз і поговоримо. Зафіксувати їх можна тільки за допомогою перегляду відео та планшетки. Так що нижче нас чекають шість цікавих картинок. Починаємо.

1/4 фіналу NLA. SC Bern - HC Geneve-Servette 4: 3 (4: 0, 2: 5, 5: 6ОТ, 1: 2, 2: 1от, 4: 3Б, 4: 1)

Малюнок 1. Забиті (зліва) і припущення (праворуч) голи SC Bern в чвертьфінальній серії.

Забиті (зліва) і припущення (праворуч) голи SC Bern в чвертьфінальній серії

На мій погляд, різниця в стилях гри опонентів на рис.1 видно дуже добре - здається, що це взагалі дві різні гри. HCGS відчайдушно прут на п'ятак (ще б пак, найпотужніша команда NLA), SCB активно використовує кидки з середньої дистанції. При цьому команда Антті Тёрмянена третину (6 з 18) голів забиває в результат поперечного / діагонального пасу, при якому шайба перетинає центральну вісь зони нападаенія. Забігаючи вперед - такий пас був унікальним відмінністю SCB як від безпосередніх суперників, так і від віртуальних опонентів з DEL. Ще, мабуть, варто звернути увагу на цікаву "діагональ": гравець, що розташовується трохи "вище" лівого кола вкидання, віддавав пас під кидок в дотик гравцеві, що заліг на "дно" кола правого. Або навпаки - результатом такої комбінації стали відразу 5 успішних спроб SCB в чвертьфіналі.

1/4 фіналу DEL. Eisbären Berlin - Hamburg Freezers 4: 2 (6: 5ОТ, 3: 5, 4: 8, 3: 2от, 3: 2, 3: 2)

Малюнок 2. Забиті (зліва) і припущення (праворуч) голи Eisbären Berlin в чвертьфінальній серії.

Так виглядає на планшеті якщо не найцікавіша, то сама всёлая серія євросезону. У першому матчі майбутній чемпіон Німеччини до 15-й хвилині першого періоду програвав 0: 4, зрівняв рахунок на 7-й хвилині періоду третього, вийшов вперед на хвилині 8-й, дав супернику зрівняти рахунок за 183 секунди до кінця основного часу і потім вирішив матч в овертаймі. У другій грі ситуація змінилася: Hamburg Freezers програвали 1: 3 до 16-й хвилині третього періоду, а потім забили 3 шайби за 120 секунд. Два грандіозних комбека, багато голів і нічим не замтнённое веселощі - що ще потрібно в хокеї?

З точки зору високого хокейного мистецтва ця серія була єдиною у виконанні Eisbären, яка не вкладається в поняття "лютий вертикальний хокей". "Вертикальний" не в сенсі напрямки передач, а в сенсі вибору ударних позицій - як ми побачимо нижче, переважна кількість голів в Німеччині забивають з позицій поблизу воріт і центральної осі зони нападу. У цій же серії і "ведмеді" забивали з кіл вкидання, і "відморожені" з Гамбурга успішно атакували не тільки з центру, а й з правого флангу.

1/2 фіналу NLA. SC Bern - EV Zug 4: 3 (4: 3ОТ, 2: 8, 3: 2от, 2: 5, 0: 4, 4: 3, 4: 1)

У Швейцарії найсмачніша серія відбулася в півфіналі. План битви Дуга Шеддена проти НВАК ( "Народно-визвольна армія Китаю" - офіційна назва SC Bern) виглядає більш ніж цікаво. Нескладно помітити широту атакуючої думки EVZ - як не дивно, канадський тренер, здається, кращих за інших знає, як використовувати "аеродром" в повній мірі. Не можна не помітити при цьому, що, хоча EVZ порівняно часто забиває після кидків в дотик (10 голів з 26), поперечний / діагональний пас є винятком (в буквальному сенсі - 1 гол). Улюблений прийом - пас з кута або з-за воріт, словом - від лицьового борту в чужій зоні.

SC Bern атакував кілька вже, що, втім, могло бути частково випадковим - "порожнеча" лівого кола вкидання не помічено на чвертьфінальній і фінальної картинках. І відзначимо, звичайно ж, істотно більшу кількість голів у більшості у виконанні команди, що програла серію.

1/2 фіналу DEL. Eisbären Berlin - Krefeld Penguins 3: 0 (3: 2, 5: 2, 4: 3)

Малюнок 4. Забиті (зліва) і припущення (праворуч) голи Eisbären Berlin в чвертьфінальній серії

Серія до трьох перемог, та ще завершилася з рахунком 3: 0, дає не так багато статистичного матеріалу. Проте, півфінал DEL - зразок ЛВХ. Майже всі голи, забиті в серії, групуються в уявній зоні між площею воріт і колами вкидання. Воно і зрозуміло - чим ближче до воріт і центру, тим легше забити. Ось хокеїсти DEL і діють напевно.

Фінал NLA. SC Bern - HC Fribourg-Gotteron 4: 2 (4: 1, 4: 3, 0: 1, 1: 3, 3: 2, 5: 1)

Малюнок 5. Забиті (зліва) і припущення (праворуч) голи SC Bern в чвертьфінальній серії

У фіналі жартувати не прийнято. Ось і в NLA вирішальна серія вийшла серйозною. SCB багато уваги приділяв захисту, ну а в атаці покладався на успішну роботу поблизу чужих воріт і повторні атаки. Бенджамін Конц - кращий воротар плей-офф - не бажав пропускати голи після першої атаки. Відповідно, точки, що символізують успішні кидки з середньої дистанції - це або результат гри SCB на підборі, коли після сильного кидка низом Конц відбивав шайбу щитком, і відбивав далеко; або результат успішної постановки перешкоди воротареві.

Гольова діаграма HCFG виглядає і зовсім скупо. Тих самих поперечних пасів зовсім не видно. Але не тому, що "дракони" їх не практикують - а тому, що гравці SCB ідеально пристосувалися до гри Андрія Бикова, який відповідає за "пас на дальню". Але навіть в такому, убогому, вигляді діаграми NLA виглядають цікавіше діаграм DEL, особливо ліва, що належить чемпіону.

Фіналу DEL. Eisbären Berlin - Kölner Haie 3: 1 (4: 2, 1: 3, 6: 3, 4: 1)

Сказане вище про хокеї DEL на цій діаграмі так само видно добре. Все той же прагнення бити з центру або в упор. Зауважимо, що у "ведмедів" три голи - результат кидка в дотик після пасу від лицьового борту, і ще один гол (той, що позначений точкою за лінією воріт) - результат рикошету після такого пасу. Можна було б сказати, що це ріднить EVZ з німецькою командою, але не зовсім. У виконанні Eisbären Berlin чужий лицьовій борт - це взагалі ключова зона. Тому що "полярні ведмеді" або самі туди закидають шайбу, або відбирають її там у чужих захисників, використовуючи пресинг. При цьому вже в той момент, коли шайба тільки прибуває за чужу лінію воріт, один-два гравці виявляються на п'ятачку або в районі "вусів", де чекають результатів боротьби за шайбу. Кидок після пасу з-за воріт далеко не завжди виходить у дотик, тому на діаграмах роль боротьби у чужого лицьового борту видно не так яскраво. І відзначимо: жодного (жодного!) Такого гола не забив колега-чемпіон-тезка, SC Bern.

Нехай розцвітають сто квітів

Швед Андерс Ельдебрінк, який відіграв кілька сезонів в NLA, і отработвашій тренером кілька сезонів в NLA, одного разу, після звільнення з Kloten Flyers, сказав: "Не хочу повертатися до Швеції, хочу працювати в Швейцарії. В Elitserien всі клуби грають однаково, а в NLA йде справжня боротьба ідей ". У Швеції Ельдебрінку з'їздити ненадовго все ж довелося, але зараз він повернувся в NLA. Наскільки сказане їм вірно щодо Elitserien, не скажу. Але те, що він має рацію щодо NLA - я, як мені здається, зумів проілюструвати. І якщо хтось скаже "так грають в Швейцарії", не вірте йому. Тому що в Швейцарії грають по-різному.

Сказати те ж саме про DEL я не можу. Але, по-перше, повинен відзначити поверховість аналізу. По-друге ж, зазначу, що начебто в Німеччині грають в "канадський" хокей, однак і він відрізняється від "канадського" хокею HC Geneve-Servette або EV Zug. Перші не люблять йти за ворота, вважають за краще накинув на п'ятак від синьої лінії. Другі грають широко, і кидають з флангів. На відміну від німців (до слова, особливості клубного хокею добре видно в грі збірної).

Таким чином, ми виявили стилістичне розмаїття в NLA, і виявили стилістичні відмінності DEL від всіх клубів NLA. Ця різноманітність, ці little differences, як говорив Вінсент Вега, вказують на один дуже важливий факт. У Європі багато розумних і цікавих тренерів, тому що в НХЛ і КХЛ, по-перше, не так багато клубів. І в НХЛ, по-друге, не беруть європейців. Тому хокей в Європі, можливо, далеко не завжди відрізняється виконавською майстерністю екстра-класу. Але в ньому завжди є тренерська думка найвищого рівня. І обмін цими думками, змагання цих думок - головне і найцікавіше в європейських чемпіонатах. А так же може стати головним і найцікавішим в європейському клубному турнірі. Шкода, майбутнє цього (і будь-якого іншого) змагання визначать аргументи іншого штибу. Що не мають ніякого відношення до хокею.

Два грандіозних комбека, багато голів і нічим не замтнённое веселощі - що ще потрібно в хокеї?