Частина 29. 2002. Повернення золота.
Частина 30. 2003. Останнє золото Росії.

Фінляндія (Гельсінкі, Хямеенлінна).
26 грудня 2003 - 5 січня 2004.

З 2004 року в історії чемпіонатів світу серед молоді стартував новий етап. Етап безроздільного владарювання північноамериканських команд. Ось уже сім років поспіль заповітний кубок залишається на чужому нам континенті, причому п'ять разів поспіль його вигравала збірна Канади. Але зачин цієї традиції поклали все-таки хокеїсти з США, блискуче виступили на першості в Фінляндії.

Чемпіонат світу виявився дуже багатий на представників хокейних династій. Капітан збірної Швеції в Фінляндії Олександр Стін - син знаменитого форварда Томаса Стіна. Спадкоємець легендарного Жан-Поля Парізе - учасника Суперсеріі-72 в складі збірної Канади - Зак Парізе відстоював честь збірної США. Продовжувачами «справи батьків» були і чех Ладіслав Шмід (син призера Олімпіади-64), і наш Сергій Гімаєв. Але самий колоритний дует становили батько і син Івзи. Старший був головним тренером збірної США, молодший - одним з лідерів цієї команди.

Старший був головним тренером збірної США, молодший - одним з лідерів цієї команди

МЧМ-2004. Фото 01.

Хямеенлінна (Фінляндія).

Відразу 12 хокеїстів, обраних клубами НХЛ в першому раунді драфту, були зібрані в збірній Канади. Серед них був і перший номер драфту, потенційна суперзірка воротар Марк-Андре Флері. У стані родоначальників хокею

Золото - США.
Срібло - Канада.
Бронза - Фінляндія.

грали Найджел Доус, Майк Річардс, Райан Гецлаф, Ентоні Стюарт, Джефф Картер, Брент Сібрук, Брейдона Кобурн, Діон Фанеф і навіть сам Сідні Кросбі, якому не виповнилося ще й 17-ти.

Більш зоряного складу з точки зору перспектив гравців в НХЛ не було ще ні в однієї команди в історії молодіжних чемпіонатів світу. Збірну Канади зразка турніру-2003/04 ще до початку першості називали «дрім-тім» у віці до 20 років. Однак головними героями турніру стали зовсім канадці, а менш «розкручені», але зате дуже Бойовиті американці. В їх число входило і чимало майбутніх зірок: Джеймс Вишневський, Патрік Ивз, Зак Парізе, Патрік О'Салліван і Райан Кеслер.

Втім, інші збірні теж були не ликом шиті. Словаччину представляли відомі за виступами в НХЛ або КХЛ хлопці Штефан Ружичка, Іван Бублик, Андрій Мезарош і Ярослав Халак. Фінляндія могла похвалитися Валттері Фільппула, Яркко Іммоненом і Петрі Контіола. У чехів були Ондржей Німець, Лукаш Кашпар, Якуб Клепіш і Іржі Гудлер. А шведи мали в складі Йоакима Ліндстрема, Роберта Нильссона і Юхана Франссон. Ось тільки конкуренцію США і Канаді вони не склали.

Ось тільки конкуренцію США і Канаді вони не склали

МЧМ-2004. Фото 02.

В атаці кращий бомбардир збірної Росії на молодіжному чемпіонаті світу 2004 року Сергій Аншаков.

«Зоряне-смугасті» відмінно пройшли стартовий етап в групі, де крім них грали ще три сильні збірні - Росія, Швеція і Словаччина, а також приєдналися до них австрійці. І навіть в такій солідній компанії американці не втратили жодного балу. Австрійських аутсайдерів вони розгромили 8: 0, закинувши при цьому всього три шайби в рівних складах. Кращими у переможців були Зак Парізе (3 + 1) і Патрік Ивз (1 + 2). Словаки теж не уникли розгрому від майбутніх чемпіонів - 0: 5. Воротар американської збірної Ел Монтойя записав на свій рахунок 18 відбитих кидків і другий «на нуль», а Зак Парізе (1 + 1) знову став героєм матчу.

Першими, хто зумів нав'язати американцям боротьбу, стали шведи, які відіграли по ходу матчу відставання в дві шайби. Втім, це «Тре Крунур» не допомогло - вони були биті з рахунком 4: 3, правда, вирішальний гол Стів Вернер забив в меншості. "Ми просто не можемо грати краще, ніж сьогодні. Ми зробили кілька простих помилок, але це трапляється", - говорив наставник шведської дружини Торгні Бенделін.

Росіяни йшли до очного протистояння з головними фаворитами групи куди більш тернистими стежками. Ще перед початком турніру наставник росіян Рафаїл Ішматов говорив про наявність деяких проблем зі складом. "Команда перебуває в нормальному, робочому стані. Тренуємося, провели ряд контрольних матчів, які дали нам чимало поживи для роздумів. На сьогодні зі складом, який буде захищати кольори російського прапора, ми практично визначилися, - розповідав він перед турніром. - У нашому розпорядженні 25 хокеїстів, з яких до Фінляндії вирушить 20 польових гравців і 2 воротаря. з голкіперами все ясно, а от «зайвих» захисника і двох нападників виявимо безпосередньо перед від'їздом. Зараз в Новогорську займаються: воротарі - Худяков і Барулин; захисники - Гімал, Спиридонов, гроти, Корнєєв, Панін, Космачов, Карпов, Єжов, Тюляпкін Михайло Сергійович; нападники - Овечкін, Аншаков, Пестунов, Малкін, шкотами, Кожевников, Ісаков, Крутов, Ермолин, Тунік, Крикунов, Шафигуллин, Казіонов, Сьомін " .

Зараз в Новогорську займаються: воротарі - Худяков і Барулин;  захисники - Гімал, Спиридонов, гроти, Корнєєв, Панін, Космачов, Карпов, Єжов, Тюляпкін Михайло Сергійович; нападники - Овечкін, Аншаков, Пестунов, Малкін, шкотами, Кожевников, Ісаков, Крутов, Ермолин, Тунік, Крикунов, Шафигуллин, Казіонов, Сьомін

МЧМ-2004. Фото 05.

Правда, російська команда могла б бути сильніше, якщо в її складі грали Микола Жердєв і Ігор Мирнов. Однак на початку грудня 2003 року 18 річний армієць Жердєв втік в «Коламбус» і не був включений до збірної, а

Кращі гравці турніру: воротар - Ел Монтойя (США), захисник - Семі Лепісто (Фінляндія), нападник - Зак Парізе (США), MVP - Зак Парізе (США).
Бомбардири турніру: Найджел Доуз (Канада) - 11 (6 + 5), Зак Парізе (США) і Ентоні Стюарт (Канада) - обидва 11 (5 + 6), Валттері Фільппула (Фінляндія) - 9 (4 + 5), Семі Лепісто (Фінляндія) - 8 (4 + 4), Патрік Баруші (Швейцарія) - 8 (3 + 5), Сергій Аншаков (Росія), Джефф Картер (Канада), Джіанні Еренспергер (Швейцарія) і Олександр Овечкін - все по 7 (5 + 2).

Мирнов отримав травму. Зате у нас був Олександр Овєчкін , Молодий, талановитий і жадібний до перемог. "Дуже хочеться, щоб команда повторила минулорічний успіх. Рік тому в шести матчах я набрав, якщо не помиляюся, сім очок. Постараюся поліпшити цей результат. Але, повірте, особисті результати для мене - не головне. Вважаю, коло претендентів на медалі відомий. У нього входять Швеція, Фінляндія, Чехія, Канада, США. Але ми нікого не боїмося! ", - говорив лідер збірної.

У грі зі словаками ми швидко відкрили рахунок - в кінці третьої хвилини при грі в більшості відзначився Олександр Овєчкін . Однак розвинути свій успіх команді Ішматова не вдалося, довелося задовольнятися нічиєю - 2: 2. Овечкін (1 + 1) і Шишканов (1 + 1) взяли участь в обох гольових атаках.

Швеція здавалася куди більш сильним суперником, проте гра з нею вийшла більш вдалою. У стартовому періоді відразу дві шайби побували у воротах Ліндстрема. І все ж без нервування не обійшлося. Шведський гравець забив гол рукою в другій двадцятихвилинці, а суддя не став вдаватися в нюанси і зарахував гол. Незабаром підвела нас і вічна проблема - гра на п'ятачку. Забутий там Калгум не забув зрівняти рахунок. А що творилося в заключному ігровому відрізку! Аншаков двічі виводив нашу збірну вперед - на один удар Нільссон відповів голом, на другий вже не зумів. П'яту шайбу росіяни забили вже в порожні ворота.

Непростий видалася і зустріч з аутсайдерами - австрійцями. Тим, хто сподівався на легку перемогу російської дружини, довелося розчаруватися. Хлопці з центральної Європи впевнено і чітко діяли в обороні, не забуваючи час від часу здійснювати контрвипади. В одному з них відзначився Томаш Ванек, який зрівняв рахунок після голу Аншакова. І все ж клас росіян позначився: спочатку Малкін, а потім і Овечкін принесли нашій команді успіх - 3: 1.

Вирішальна битва з командою США за перше місце в групі пройшла, на жаль, практично в одну хвіртку. В нашу. Що цікаво, всі шайби в цьому матчі були закинуті при грі в нерівних складах. Ще до першої перерви «зірково-смугасті» тричі реалізували більшість, чого нам не вдалося зробити жодного разу. Зак Парізе у другому періоді в меншості закинув свою шосту шайбу на турнірі, довівши рахунок до 4: 0. Розмочити результат на табло вдалося лише Аншакова, хоча загального підсумку це не змінило.

МЧМ-2004. Фото 03.

У квінтеті ми стали лише третіми. Місце відразу за американцями несподівано зайняла Словаччина, зусиллями голкіпера Ярослава Халака переграла шведів 1: 0. Єдину шайбу в матчі закинув Браніслав Фабрі за 36 секунд до кінця гри в порожні, зауважте, ворота. Справа в тому, що для виходу в плей-офф скандинавам потрібна було тільки перемога, і тренер, на нашу біду, вирішив ризикнути.

У групі В зоряні канадці не залишили суперникам жодного шансу. Господарів турніру фінів вони винесли всуху, забивши в кожному з періодів по голу. Голкіпер канадців Марк-Андре Флері зупинив всі 16 кидків по своїх воротах, заробивши перший шат-аут на турнірі. Непереливки і швейцарцям - 7: 2, причому останню шайбу канадців закинув юний 16-річний вундеркінд Сідні Кросбі.

Розкачати по льоду українців канадської «дрім-тім» теж не було важким завданням: вже до 77-й секунді вони вигравали 2: 0, а підсумковий рахунок більше схожий на ватерпольний - 10: 0. Втім, цей розгром став для України далеко не найгіршим матчем на першості. За чотири зустрічі команда з братської нам країни пропустила 43 шайби, забивши лише одну.

Вирішальний поєдинок з чехами для канадців виявився надто легким, що, ймовірно, зробила їм недобру службу. Уже в першому періоді вони вели з рахунком 3: 0 і до кінця зустрічі не упустили солідної переваги. За два очка в стані родоначальників хокею набрали Джефф Картер (2 + 0) і Райан Гецлаф (0 + 2).

Друге місце залишилося за фінами, які виграли три матчі з чотирьох, третіми передбачувано стали чехи. Таким чином, склалися дві чвертьфінальні пари: Фінляндія - Росія і Словаччина - Чехія.
Зрозуміло, другий поєдинок був більш принциповим: команди, колись становили одну країну, часто з якихось причин недолюблюють один одного. Спочатку перевага була на боці словаків, голи Покрівчака і Бублики вивели їх вперед - 2: 1. Однак Халак, до цього витягують свою збірну з найважчих колотнеч, на цей раз підвів. Він пропустив легку шайбу Овчачіка, яка стала переломною в грі. Чехи, відчувши смак крові, кинулися вперед і вже через шість хвилин вели 4: 2. Цей рахунок зберігся до самої фінальної сирени.

Російської команді, яка намагалася протистояти господарям форуму, не вдалося реабілітуватися за безвольну поразку від американців. Команди почали поєдинок без розвідки, вже до четвертої хвилині висвятив на табло дві одиниці. Наша команда грала дуже технічно і майже без помилок, але глобальне невезіння не дозволяла забити. Правда, у другому ігровому відрізку невтомний Аншаков вивів нашу дружину вперед. А після цього в гру вступили судді, та так, що мало не здалося нікому. Хазяйське суддівство постало у всій первозданній красі, довелося майже весь залишок періоду догравати учотирьох. Фіни ж не упустили свого можливості і забили в більшості. Гол Овечкіна в середині третього періоду повернув нам надію на перемогу, але власні помилки в обороні і все той же свавілля служителів Феміди дозволили фінам перемогти. Останній гол вони закидали з положення поза грою на 60-й хвилині, та й голкіпер Барулин, треба сказати, не впорався з простим кидком. "Я був дуже здивований, що шайба влетіла у ворота. Я був настільки втомленим, що просто хотів вкинути шайбу в зону і поїхати на заміну. Цей гол став найважливішим у моїй кар'єрі", говорив автор того голи Валттері Фільппула.

А Рафаїл Ішматов досить швидко знайшов винних. "Різниця між командою цього року і торішньої - воротарі, настрій і бажання боротися, - сказав він після матчу. - Проблеми в збірній були, і по ходу групового турніру вони проявилися з першого ж матчу - це і воротарська лінія, і оборона. Та й нападниками ми були укомплектовані, що називається, лише на 50 відсотків. Тому буквально кожна гра давалася «з кров'ю». У ключовий же зустрічі групового турніру зі збірною США підвела ігрова дисципліна - величезна кількість невиправданих вилучень ".

В інтерв'ю Ішматов нарікав на складний характер матчу. "Знаєте, доля тренера залежить від одного кидка. Вдало кинув нападник - команда перемогла, помилився воротар - зазнала поразки. Це був матч якраз з такої категорії. А по грі ми показали саме те, що могли на даний момент. І подібний факт дуже насторожує в сенсі нашого майбутнього ", - підкреслював він.

І подібний факт дуже насторожує в сенсі нашого майбутнього , - підкреслював він

МЧМ-2004. Фото 06.

Також Рафаїл Газизович наголосив на проблемах двох зірок своєї команди, які не показали гри, яку від них чекали. "Що стосується Овечкіна, то його проблема в тому, що він зловживав індивідуальною грою, - відзначав фахівець. - А Сьомін? Що тут сказати? Я ж уже майже відрахував його, але прийшла команда - добу з гаком хлопці вмовляли мене, що він повинен нам допомогти. я погодився. В результаті ж вийшло, що обидва вирішальних матчу - з США і з Фінляндією - Сьомін провів погано. У поєдинку з фінами він не зробив жодного кидка по воротах. що це за нападаючий? Не можу ж я за нього кидати! ".

Однак всі ці слова посилалися вже в порожнечу - ми повернулися додому без медалей, хоча і виграли у словаків втішний матч за п'яте місце. А чемпіонський титул тим часом розігрували зовсім інші колективи.

Друга зустріч з чехами пройшла для канадців ще легше, ніж перша. Вийшовши вперед вже на другій хвилині, «кленові листки» до кінця матчу жодного разу не дозволили суперникові зрівняти рахунок. Особливо важко чехам довелося в третьому періоді, коли вони пропустили чотири голи, а підсумковий рахунок 7: 1 не залишив сумнівів у перевазі канадців. "Канада була набагато сильніше нас, вона заслуговує на перемогу на турнірі", - заявив після матчу нападник

Символічна збірна турніру
Воротар: Ел Монтойя (США).
Захисники: Семі Лепісто (Фінляндія), Діон Фанеф (Канада).
Нападники: Зак Парізе (США), Джефф Картер (Канада), Валттері Фільппула (Фінляндія).

збірної Чехії і «Детройт Ред Вінгс» Іржі Гудлер, який закинув у цьому матчі свою другу шайбу. Картер в тому матчі відзначився дублем, Кросбі зробив дві результативні передачі.

Вельми неприємним для американців вийшов півфінальний поєдинок з фінами. Представники Північної Америки вели з рахунком 1: 0 більшу частину зустрічі, а на 55-й хвилині зміцнили свою перевагу. І все ж кінцівка пройшла досить нервово, чому сприяв гол фінського гравця Нурми. "Сьогодні кращим у нас на льоду був воротар Ел Монтойя", - сказав тоді Зак Парізе, і з його словами не можна не погодитися.

У битві за третє місце з рахунком 2: 1 сильнішою виявилася команда Суомі, в третій раз поспіль завоювала бронзу. А бій за чемпіонський титул вийшов більш ніж запеклим. Канадці відкрили рахунок вже з першого кидка, але майже так само швидко і пропустили. У другій третині матчу голи Доуз і Стюарта вивели канадців вперед, до того ж вони втратили кілька відмінних можливостей довести рахунок до розгромного.

І все ж американці вистояли під натиском «дрім-тім» і почали поступово вирівнювати становище. На 45-й хвилині Патрік О `Салліван скоротив відставання, потім Кеслер, залишений без нагляду на п'ятачку, відновив статус-кво. А за п'ять хвилин до кінця основного часу помилився завжди незворушний Флері, невдало відкинувши шайбу від воріт і потрапивши в свого ж захисника. Від ноги останнього шайба залетіла в сітку, принісши американської дружині перше в історії золото молодіжного чемпіонату світу.

Від ноги останнього шайба залетіла в сітку, принісши американської дружині перше в історії золото молодіжного чемпіонату світу

МЧМ-2004. Фото 04.

Збірна Росії

Воротарі: Костянтин Барулін ( «Газовик», 200 зіграних хвилин, 12 пропущених шайб зі 111 кидків), Денис Худяков ( «Северсталь», 160, 4 з 58).
Захисники: Денис Єжов ( «Металург» Нк, 6 ігор, 0 голів + 0 передач, 2 хвилини штрафу), Костянтин Корнєєв ( «Ак Барс», 6, 0 + 5, 6), Андрій Спірідонов (СКА, 6, 0 + 3, 6), Дмитро Космачов (ЦСКА, 6, 0 + 0, 2), Сергій Гімаєв ( «Северсталь», 6, 0 + 2, 6), Михайло Тюляпкін Михайло Сергійович ( «Торпедо» НН, 6, 0 + 0, 2 ), Сергій Карпов ( «Динамо» М, 6, 0 + 0, 0), Денис Грот ( «Локомотив», 6, 0 + 0, 6).
Нападники: Сергій Аншаков (ЦСКА, 6, 5 + 2, 0), Дмитро Казіонов ( «Лада», 6, 1 + 1, 2), Олександр Кожевников ( «Вал д'Ор», 6, 0 + 0, 4) , Григорій Шафігулін ( «Локомотив», 6, 0 + 0, 0), Юрій Єрмолін ( «Авангард», 6, 1 + 0, 0), Ілля Крикунов ( «Хімік», 6, 0 + 2, 2), Євген Малкін ( «Металург» мг, 6, 1 + 4, 0), Олексій шкотами ( «Квебек», 6, 2 + 2, 4), Євген Тунік (СКА, 5, 0 + 1, 4), Олександр Сьомін ( « Вашингтон », 6, 2 + 2. 10), Олександр Овечкін (« Динамо », 6, 5 + 2, 25), Дмитро Пестунов (« Металург »мг, 6, 0 + 3, 16).
Тренери: Рафаїл Ішматов, Сергій Герсонський, Валентин Гуреєв.