«Челсі» переміг завдяки Сарри. Тільки 15 хвилин він мріяв про сигарету

Лукомський - про кращому матчі сезону.

Лукомський - про кращому матчі сезону

1. Так весело в дербі «Челсі» - «Арсенал» не було з часів Андре Віллаш-Боаша. Дві непристойно високі лінії захисту, проблеми в пресингу і категоричне небажання відступати від атакуючих принципів. Вчора команди завдали на 12 ударів більше, ніж в тих самих 3: 5 .

На даний момент це з гігантським відривом самий видовищний матч нового сезону.

2. У складі Мауріціо Сарри був важливий посил: пресинг важливіше індивідуальної майстерності. Це не полутоваріщескій матч на Суперкубок і не гра з аутсайдером, тому всі чекали виходу Едена Азара незалежно від обставин. Сарри залишив його на лавці, а після гри пояснив, що він поки не готовий грати повні матчі в потрібної інтенсивності.

Гра підтвердила правоту італійського тренера у всіх сенсах: Азар зробив результат після виходу на заміну, а «Челсі» дико залежав від якості пресингу. Проблеми в пресингу збіглися з відрізками домінування «Арсеналу», а їх рішення принесло перемогу. Поки «Челсі» не вміє контролювати матчі без пресингу. При найменшій проблемі в організації тиску все валиться.

3. «Арсенал» змінив схему. У матчі «Сіті» був гібрид 4-3-3 і 4-2-3-1, в якому Месут Озіл опинявся або на правому фланзі, або в трійці півзахисників. Проти «Челсі» Унаї Емері вибрав чисті 4-2-3-1 з Озіл на улюбленій позиції десятки.

Проти «Челсі» Унаї Емері вибрав чисті 4-2-3-1 з Озіл на улюбленій позиції десятки

Така схема знадобилася іспанцеві, щоб персонально пресингувати «Челсі», який грає 4-3-3.

Навіть коли Жоржина, Барклі і Канте виявлялися в незвичайних позиціях, Озіл, Джака і Гендузі чітко слідували за ними. Це рішення принесло більше шкоди, ніж користі.

4. З бажання грати персонально народилася дуель з дивовижно очевидним переможцем. Озіл бігав за Жоржина - три хвилини це працювало, а потім Жоржина очікувано отримав свободу.

Тема ліні Озіла дико перебільшена, він працює на оборону і регулярно опиняється в лідерах по пробігу. Але грати персонально з Жоржина - одна з найважчих завдань в футболі. В Італії схожі функції одного разу отримав Раджа Наїнгголан. Ось його спогади: «Жоржина - мій найважчий опонент. Він віддає точні передачі, навіть якщо між гравцями один метр. Встигати за ним або накривати його передачі практично неможливо. Дуже швидко втомлюєшся, тому що він розпоряджається м'ячем неймовірно швидко, хоча сам практично не рухається ».

Месут не впорався. Жоржина зробив 99 передач - більше всіх в матчі. Він легко йшов від опіки завдяки традиційного набору прийомів: зупинки в потрібний момент, постійний рух щодо положення м'яча, стінки. Опорник «Челсі» в цьому неймовірно гарний.

Перед першим голом Озіл злегка упустив Жоржина. Для суперпас йому було потрібно мінімум часу і простору. «Я задоволений Месутом, він старанно працював», - вердикт Емері. Це правда, але він все одно не впорався з видатним рухом і передачами Жоржина.

5. Персональна гра створювала «Арсеналу» ще одну проблему: у «Челсі» завжди був вільний гравець при розіграші м'яча.

При такому розкладі «Арсенал» розташовується високо і грає персонально, а у «Челсі» є вільний гравець - команду Емері легко розкривали. Це мала бути лише якісний пас за спину захисникам. Ймовірно, задумка була в тому, щоб робити вільним гравцем Антоніо Рюдигера, який навряд чи виконає потрібний пас. Але свободу досить часто отримували Давид Луїз і Жоржина.

Як тільки хтось з цієї пари опинявся вільним, слідували відкривання за спини захисників «Арсеналу» - зазвичай туди вривалися Барклі, Канте або Педро. Просто, але ефективно, враховуючи особливості пресингу «Арсеналу».

Команді Емері потрібно було або оборонятися з більш низькою лінією, коли м'яч на їхній половині поля, або використовувати іншу модель пресингу.

6. «Челсі» теж поки дуже сирий. Їх перший тайм - в топ-2 гірших оборонних перфомансів старту сезону (разом з грою «Вест Хема» проти «Ліверпуля»). Їхні проблеми теж були системними, а моменти біля воріт Кепи - однотипними.

Зазвичай все було так: «Челсі» пресингує, пресинг провалюється, «Арсенал» розкриває фланг, слід передача назад під удар, де гравець «Арсеналу» вільний, тому що занадто багато футболістів «Челсі» застрягли попереду через пресинг.

Команди Мауріціо Сарри при тиску орієнтуються на м'яч. Така система вимагає від гравців постійного читання наступної передачі і чіткого розуміння наступного дії партнера. Один статичний або погано читає епізод гравець вбиває всю систему. Саме тому Сарри так завзято уникав ротації в «Наполі».

У пресингу «Челсі» було слабка ланка - Вілліан. Ось приклад ситуації, яка повторювалася дуже часто.

Ось приклад ситуації, яка повторювалася дуже часто

Вілліан орієнтується на Гендузі, поки партнери прессингують на іншому фланзі. Поки все добре.

Поки все добре

В системі, орієнтованої на м'яч, саме Вілліан зобов'язаний пресингувати Гендузі. Він стоїть на місці і змушує Барклі висунутися.

Він стоїть на місці і змушує Барклі висунутися

Через вузької позиції Вілліана (це нормально, якби він пресингував) на вільного Бельеріна висувається Маркос Алонсо, що створює дірку для пасу врозріз. Після того, як пас пройшов, Вілліан був ближче всіх до Обамеянга (так як Барклі висунувся), але не побіг за ним. «Арсенал» створив супермомент.

7. Зазвичай Вілліан був проблемою тільки в першій стадії захисту. Далі виявлялася біда опорної зони. На завершення забійних атак «Арсенал» навмисне використовував паси назад під удар. Це прекрасно працювало з двох причин:

а) Барклі і Канте не встигали або недобегалі через участь в пресингу. В першу чергу претензія до Россу. Нголо - унікум, навіть в таких підставних умовах майже не провалювався.

б) Жоржина погано дограє суперників в таких епізодах. У «Наполі» злагодженість і пресинг благополучно маскували цей недолік, а тут він повністю проявився, враховуючи, що «Арсенал» грав без чистих вінгера; Івобі і Мхітарян зміщувалися в штрафну під такі передачі.

Незважаючи на перемогу «Челсі», не можна недооцінювати серйозність проблеми. Обидва голи «Арсеналу» прийшли з передач назад під удар після флангових атак, обидва забиті номінально фланговими півзахисниками, які змістилися в центр. У першому таймі «Арсенал» завдав 6 ударів зі штрафної саме після таких атак. 4 з них занесли в «явні гольові моменти». Кожен був або небезпечний, або дуже небезпечний.

8. Сага «Петр Чех вчиться грати ногами» триває. У минулій серії він мало не привіз пару голів, а після гри посварився з офіційним твіттером «Байєра».

«Якщо команда хоче домінувати в матчах через володіння м'ячем, потрібно використовувати кожного гравця. На такому рівні грати 1-в-1 по всьому полю важко, тому потрібно використовувати воротаря як вільного гравця при першій-ліпшій можливості. Це роль воротаря в команді, яка володіє м'ячем », - пояснював після матчу Чех. Петро сказав, що не тільки розуміє роль, але і насолоджується нею.

Петро сказав, що не тільки розуміє роль, але і насолоджується нею

Матч з «Челсі» подарував Чеху потужний аргумент - перед другим голом «Арсенал» зробив 18 передач і активно задіяв воротаря. Але серіал все одно триває: епізодів, в яких Петру не вистачало техніки, було не менше, ніж тих, де його спокій допомагало під пресингом.

9. Лукас Торрейра замість Граніту Джак в перерві матчу, в якому «Арсенал» провів перший тайм краще за суперника, - заміна, яку ніколи не зробив би Арсен Венгер. Емері вчинив сміливо. Похвально, але результат неоднозначний.

Заміни точно була логіка: Джака був на картці, а це величезний ризик при персональному пресингу. Але Граніт також грав неймовірно важливу роль при володінні м'ячем. Він зіграв лише тайм, але все одно завершив матч лідером по залученості в гострі атаки «Арсеналу» .

Важко оцінити цю заміну. Без Джак навіть неоптимальний пресинг «Челсі» став ефективніше. У другому таймі «сині» домінували і заслужено перемогли. З іншого боку, Торрейра теж здорово пасує, а домінування «Челсі» - наслідок не тільки догляду Джак, але і перестановок Сарри.

В даному випадку характер заміни важливіше ефективності. Показово, що, вибираючи між збереженням балансу в атаці і надійністю в захисті, Емері вибрав оборону. В даному випадку не спрацювало, але було свіжо. Такі прагматичні рішення зробили іспанцеві кар'єру. Таких рішень часто не вистачало «Арсеналу».

Таких рішень часто не вистачало «Арсеналу»

10. У другому таймі характер матчу повністю змінився. «Челсі» додав в пресингу, просуванні м'яча, контролі темпу гри і території.

У першій половині «Арсенал» віддав 96 передач вперед, а «Челсі» - 122. У другому співвідношення було 68-151. Це показує значний прогрес в тиску і в розіграші м'яча, а це ключові компоненти для Сарри. Такий прогрес вилився в загальне домінування.

На перший удар у другому таймі у «Арсеналу» пішло 32 хвилини, а «Челсі» до того моменту пробив 10 разів. Підсумкове співвідношення ударів за тайм 15: 3. Заслуга Сарри в цьому величезна. Ось три його ключових рішення:

а) виправив пресинг найпростішим методом - бесідою з Вілліаном. Ймовірно, тренер вказав бразильцеві на помилки і попередив про заміну. У свої 15 хвилин другого тайму бразилець зовсім халтура;

б) урізноманітнив початок атак. «Челсі» ситуативно перебудовувався на 3 центральні захисники в першій стадії, Аспілікуета займав знайому роль;

в) перевантажив півзахисників «Арсеналу». Педро регулярно зміщувався, а Монреаль і Торрейра в рамках персональної системи «Арсеналу» постійно плуталися під час передачі.

Іноді з ним грали обидва. І в цьому епізоді все одно невдало.

Іноді через плутанину іспанець опинявся повністю вільним.

11. Зовсім сумно для «Арсеналу» все стало, коли вийшли Азар і Ковачич. Ці двоє входять в топ-5 ліги по стійкості до пресингу. Обидва мають приголомшливий дриблінгом. Проти персональної гри «Арсеналу» ці якості особливо важливі. Обидва увійшли до трійки найбільш залучених в гру футболістів останніх 30 хвилин. Азар став найкращим гравцем відрізка і зробив переможний гол.

За схемою Ковачич і Азар грають дуже близько одне до одного. Їх взаємодії вже вражають - потенційно одна з найбільш витончених зв'язок АПЛ.

12. У Канті в системі Сарри вимальовується нова роль. Пресинг-машина, яка покриває величезну зону, на гідному рівні грає в пас і встигає небезпечно підключатися в штрафну. Діапазон функцій Нгола постійно зростає, він освоює нові навички, хоча навіть початковий набір, який був у нього в «Лестері», робив француза найкращим опорним АПЛ.

Найсвіжіша фішка Канті - своєчасні підключення в штрафну. У першому турі він забив «Хаддерсфілд» після такого. Матч з «Арсеналом» показав, що це був не випадковий епізод, а одна з нових завдань Нгола. Вже зараз він хороший в таких підключених.

13. Молодий Маттео Гендузі - з величезним відривом кращий гравець «Арсеналу» за сукупністю двох матчів. З «Сіті» він був в першу чергу ярок (а далі швидше хороший, ніж ні), а з «Челсі» видав шикарний в усіх відношеннях перфоманс.

З «Сіті» він був в першу чергу ярок (а далі швидше хороший, ніж ні), а з «Челсі» видав шикарний в усіх відношеннях перфоманс

Точніше всіх пасував (і передачі не були простими - мабуть, найкращий пас «Арсеналу» віддав саме він), зовсім не губився під тиском, частіше за всіх відбирав і перехоплював м'яч. Незважаючи на таку агресивну манеру, уникнув жовтої картки.

14. Матч добре показав плюси і мінуси Маркоса Алонсо. Він ідеально підходив для ролі крайнього гравця в системі Антоніо Конте. В атаці він знову провів видатний матч. В епізодах, коли його роль повторює те, що він робив при Конте, немає ніяких проблем.

А ось при обороні вони з'являються. Першопричиною багатьох його бід був зривати пресинг Вілліан. Він ставив Алонсо в явно програшну ситуацію, але раз по раз Маркос брав неоптимальний рішення. Залишити Бельеріна вільним на фланзі набагато безпечніше для команди, ніж залишити дірку в захисті. Алонсо ж постійно викидався на Бельеріна - ніби все ще грає в трійці, де дірки не виникало б через наявність додаткового центрального захисника.

Алонсо провалив оборонну роботу. Так, завдання були важкими, але його партнером по флангу скоро буде Еден Азар - набагато простіше не стане.

15. Генріх Мхітарян дуже слабо відіграв проти «Манчестер Сіті». Настільки, що фани забули про потужні півроку і записали його перехід в фейл. Гра з «Челсі» - гідна відповідь.

Мхітарян забив, асистував, віддав більше всіх пасів під удар, завдав 3 удари (2-й результат в «Арсеналі»). Генріху злегка допомогла описана вище проблема Вілліана-Барклі, але це все одно класний перфоманс.

16. «Я насолоджувався матчем протягом 75 хвилин, а 15 були жахливими. У ці 15 краще було курити, а не дивитися на поле », - видав після матчу Сарри.

У ці 15 краще було курити, а не дивитися на поле », - видав після матчу Сарри

Прес-конференції Мауріціо - це прекрасно . Саме прекрасно, а не топ, мастуотч або якесь модне слово. Він просто приходить, уважно слухає питання і чесно на них відповідає. Свіже і категорично недоречну поведінку перед репортерами в лізі, де майже всі тренери брешуть, переграють або йдуть від відповідей. Іноді виходить забавно: наприклад, в першому турі Сарри побічно зізнався в поганому вивченні суперника. Виступи до і після матчу з «Арсеналом» підтвердили, що він завжди щиро поводиться з журналістами. іноді навіть занадто .

Блог «Англія, Англія» у соціальних мережах: Twitter / VK / Telegram / YouTube

Дата проведення 18 серпня, 19.30, «Стемфорд Брідж» Голи: 1: 0 - 9 Педро , 2: 0 - 20 Мората , 2: 1 - 37 Мхітарян , 2: 2 - 41 Івобі , 3: 2 - 81 Алонсо . Челсі - Аррісабалага , Давид Луїз , Аспілікуета , Алонсо , Рюдігер , Педро , Вілліан ( Азар , 61), Барклі ( Ковачич , 60), Жоржина , Канте , Мората ( жиру , 75). Арсенал - Чех , Папастатопулос , Монреаль , Мустафі , Бельерін , Озіл ( Ремзі , 68), Мхітарян , Джака ( Торрейра , 46), Івобі ( Ляказетт , 75), Гендузі , Обамеянг . попередження: Джака (27), Мустафі (77).