18 медалей на Олімпіаді в Ріо - новий рекорд для Азербайджану

Збірна Азербайджану завершила виступ на Олімпійських іграх в Ріо-де-Жанейро на 39-му місці в загальному заліку, завоювавши 18 медалей - 1 золоту, 7 срібних і 19 бронзових. За загальною кількістю медалей - це найкращий результат за ті 20 років, що Азербайджан виступає на літніх Іграх окремою командою.

У Ріо-де-Жанейро збірна Азербайджану виступила найбільшим складом за всю історію її участі на різних Олімпіадах. Якщо на минулих іграх країну представляли 53 атлета, то на цей раз їх число досягло 56. Виступали вони в 18 дисциплінах, серед яких були і традиційні (боротьба, бокс, дзюдо і тхеквондо), а також види спорту, де Азербайджан вперше був представлений - триатлон, велотрек, стрільба з лука, каное, слалом і спортивна гімнастика.

Підсумкові результати Азербайджану в рейтинговій таблиці не можуть не радувати. 56 учасника збірної завоювали 18 медалей - таким чином, кожен третій азербайджанський спортсмен, що відправився в Ріо, піднімався на п'єдестал переможців. Для порівняння зазначимо, що на Олімпіаді в Лондоні Азербайджан завоював 10 медалей (2-2-6), а в Пекіні в 2008 обмежився 7 нагородами (1-2-4).

Успіх азербайджанських спортсменів зазначив і британський таблоїд The ​​Telegraph, що склав альтернативну таблицю медалей, завойованих країнами в Олімпійських іграх в Ріо-де-Жанейро. Згідно з виданням, олімпійська команда Азербайджану опинилася найрезультативнішою за кількістю медалей на кожного спортсмена. Країна, яка була представлена ​​відносно невеликою командою, що складається з 56 спортсменів, завоювала 0,3 медалей на кожного спортсмена. Азербайджан також посів восьме місце за кількістю завойованих медалей на мільйон жителів країни (1,87 медалей).

Олімпіада в Ріо запам'яталася Азербайджану насамперед тим, що вперше в історії країни золота медаль була здобута в тхеквондо - Радик Ісаєв до того ж виявився і володарем єдиною вищої нагороди в азербайджанської збірної. Олімпіада виявилася вдалою і для інших азербайджанських тхеквондистів: Патимат Абакарова і мілад Харчегані посіли третє місце, в той час як Фаріда Азизова зупинилася всього лише за крок від бронзової нагороди, програвши у півфіналі представниці Кот-ді`Вуара Рут Гбагві.

Великі надії на Олімпіаді 2016 покладалися на борців, які на попередній Грі сім разів піднімалися на п'єдестал пошани. За дві золоті і срібні, а також три бронзові нагороди - такий був улов атлетів в Лондоні. На цей раз розклад виявився інший - без «золота», але зате три «срібла» і шість «бронзи». В команді з вільної боротьби теж тільки один учасник виявився без нагороди - Джамаледдін Магомедов програв ще на старті турніру, і далі тільки спостерігав за грою своїх товаришів.

У той час, як Тогрул Аскеров і Хетаг Газюмов ​​завоювали срібну медаль, Гаджи Алієв, Джабраїл Гасанов і Шаріф Шаріфов відзначилися бронзовою нагородою. Трохи гірше йшли справи в греко-римській боротьбі - Мурсалієв Ельвін Адалатогли і Саман Тахмасіб програли у чвертьфіналі, у Ровшана Байрамова був шанс стати бронзовим призером, проте в останній сутичці він поступився норвежцю Стіг Андре Бергу. Проте, «бронза» все-таки виявилася в активі борців - її команді принесли Сабах Шаріат і Расул Чунаєв.

Серед жінок залишилася осторонь від медалей тільки Юлія Раткевіч, якій не вистачило лише одного звітного кроці до третього місця. Зате це місце дісталося Наталії Синишин, в той час як Марія Стадник стала володаркою срібної медалі. У свою чергу, зі Стадник були пов'язані великі надії - вона вже завойовувала на Олімпіаді «бронзу», потім «срібло», тепер же всі чекали від неї «золота», проте, на жаль, на цей раз фортуна відвернулася від азербайджанської спортсменки.

Щодо вдалим виявилося і виступ дзюдоїстів, які з попередньої Олімпіади повернулися з порожніми руками. Втім, в перший і останній раз дзюдоїсти відзначилися лише на Іграх в Пекіні - тоді Ельнур Маммедлі приніс команді «золото», а Мовлуд Міралем - «бронзу». Тому, коли на цей раз з шести дзюдоїстів тільки двоє - Рустам Оруджев і Ельмар Гасимов - дійшли до фіналу і завоювали срібну медаль, стало ясно, що ланцюжок поразок, нарешті, вдалося перервати.

Великі очікування азербайджанських уболівальників були пов'язані з командою боксерів, які виступали великим складом. Однак з 11 майстрів шкіряної рукавички лише тільки двоє змогли дістати заповітні нагороди: Камран Шахсуварли завоював «бронзу», а виступав в останній день Олімпіади Лоренцо Сотомайор, зупинився за крок від перемоги і обмежився срібною медаллю.

Примітно, що якщо раніше медалі добувалися спортсменами, які виступають на рингу або татамі, то на цей раз вони були отримані та в нових дисциплінах. Дві нагороди несподівано прийшли з фіналу по каное і веслування на байдарках: тут прорив здійснив Валентин Дем'яненко, який став другим на дистанції 200 метрів, в той час як Інна Осипенко-Радомська в тій же категорії посіла третє місце. Таким чином, зросла кількість спортивних дисциплін, в яких виступ азербайджанських спортсменів не може не радувати.

Цього року Азербайджан був представлений на Олімпіаді також і в інших видах спорту: художньої та спортивної гімнастики, легкої атлетики, велоспорту, плавання та ін. Участь цих атлетів поки не принесло відчутних результатів, проте, атлети здобули цінний досвід, який їм знадобиться в майбутніх змаганнях.

Незважаючи на особисті прикрощі спортсменів, які прагнули до найвищих нагород, Олімпіада-2016 виявилася досить успішною для Азербайджану. І хоча команді не вдалося поліпшити пробу медалей, проте, був встановлений рекорд за кількістю нагород і видів спорту, в яких вони були завойовані. 18 медалей - новий рекорд для Азербайджану, який не має наміру на цьому зупинятися.

У свою чергу, вже 23 серпня олімпійська збірна Азербайджану повертається на батьківщину. У зв'язку з цим в Міжнародному аеропорту Гейдар Алієв пройде урочиста зустріч переможців та призерів Олімпіади. Попереду також зустріч з президентом Азербайджану, який також стежив за перипетіями боротьби спортсменів.