Розкатали, як тісто. Іспанія - Ірландія - 4: 0. Євро-2012. Група С. 2 тур / Новини / EURO 2016 / Футбол / Спорт-Експрес в Україні

EURO-2012. Група С

ІСПАНІЯ - ІРЛАНДІЯ - 4: 0 (1: 0)

Голи: Торрес, 4 (1: 0). Сільва, 50 (2: 0). Торрес, 70 (3: 0). Фабрегас, 83 (4: 0).

Іспанія: Касільяс, Арбелоа, Піке, Серхіо Рамос, Альба, Хаві, Бускетс, Хабі Алонсо (Хаві Мартінес, 65), Сільва, Торрес (Фабрегас, 74), Іньєста (Джовінко, 80).

Ірландія: Гівен, О'Ши, Сент-Леджер, Данн (Макклін, 77), Уорд, Дафф, Ендрюс, Вілан (Грін, 80), Макгіді, Кокс (Уолтерс, 46), Кін.

Попередження: Кін, 36. Уїлан, 45 + 1, Алонсо, 54. Хаві Мартінес, 76. Сент-Леджер, 84.

Судді: Проенса. Міранда, Сантуш, Де Соуза, Гомеш (всі - Португалія).

14 червня. Гданськ. Стадіон "Арена Гданськ". 43 615 глядачів.

У четвер збірна Іспанії каменя на камені не залишила від Ірландії.

Дмитро зелений
з Гданська

До вчорашнього дня Іспанія і Ірландія не грали один з одним десять років - з 16 червня 2002 року, коли в корейському Сувоне ці команди боролися за вихід в четфертьфінал чемпіонату світу.

Як давно це було - Йерро, Мендьета, Луїс Енріке ... З нинішніх іспанців про перипетії того матчу розповісти може тільки Касільяс - воротар, якому тоді тільки виповнився 21 рік, став героєм зустрічі, відбивши чотири пенальті - три в післяматчевій серії і один в грі. Був в Південній Кореї і Хаві, але він тоді сидів в глухому запасі.

А ось на островах час тече повільніше - зі збірної Ірландії десятирічної давності до Польщі доїхали і Гівен, і Дафф, і Роббі Кін, і Данн. Причому перші троє і в ті часи вважалися повноцінними бойовими одиницями - Кін, наприклад, забив в ворота тієї ж Іспанії, а Дафф відзначився один раз на груповому етапі.

Для них, як і десять років тому, зараз на кону знову стояв чвертьфінал - тільки тепер чемпіонату Європи. З тією лише різницею, що зараз після завершення 90 хвилин з рахунком 1: 1 (саме так було в 2002-му) додаткового часу та серії пенальті не було б. Упевнений, від повторення історії Ірландія точно б не відмовилася.

***

Те, що для одних - матч життя і смерті, для інших - просто етап. Іспанія могла скільки завгодно говорити про повагу до суперника, але всі розуміли, що нічого окрім перемоги від гри з ірландцями чемпіони і не чекають. Взагалі інколи виникало відчуття, що думками іспанці вже десь там, на пару матчів попереду, і тільки борг зобов'язує їх залишатися в сьогоденні.

Однак для багатьох справжня сила "Непереможної армади" адмірала дель Боске і раніше залишалася загадкою, і саме бій з верткими гельської "плоскодонками" міг розвіяти всі сумніви з приводу чемпіонських домагань Іспанії. Або навпаки - зміцнити їх.

***

До довгого списку своїх талантів Джованні Трапаттоні може сміливо додати і дар провидця.

По-перше, коли журналісти запитали його напередодні про можливе поливі поля перед грою (іспанці скаржилися на "повільний" газон), тренер відповів, що в цьому немає потреби, оскільки швидше за все піде дощ. І справді, за кілька годин до матчу над Гданськом вибухнула злива.

По-друге, і це найголовніше, в стартовому складі іспанців з'явився Торрес - той самий дев'ятий номер, про який стільки говорили всі ці дні. Дель Боске мовчав як партизан, а Трапаттоні спокійно сказав, що в матчі з його командою Іспанія зіграє з чистим форвардом і їм, швидше за все, виявиться Ель Ніньо. І ось тобі на! На лаву запасних відправився Сеск Фабрегас - і це стало єдиною зміною у іспанців в порівнянні з першим матчем.

Поле, до речі, Трапаттоні все одно погодився полити. Все правильно. Щоб потім не було розмов, мовляв, він, навчений сивиною тренер, будував супернику дрібні підступи.

***

Вміння і знань тренера достатньо, проте, далеко не завжди. Так само як і божевільною підтримки уболівальників. Гол Іспанія забила швидко і легко, ніби-то зовсім не звертаючи увагу ні на гул стадіону, на три чверті забитого хлопцями в зеленому, ні на відчайдушний настрій своїх опонентів.

Все почалося з прориву Сільви, який начебто перервав відчайдушний підкат Данна. Однак тут як тут був Торрес - підхопив м'яч, виявився у кута воротарського і сильно пробив прямо над головою Гівена - 1: 0. Рішення дель Боске, таким чином, спрацювало після закінчення всього чотирьох хвилин.

***

Весь перший тайм під не перестає ні на хвилину дощ Іспанія займалася улюбленою справою - розкачувала суперника, як тісто, по всій 68-метрової ширини багатостраждального гданського поля. І робила це так уміло, що, коли ірландці перехоплювали м'яч і намагалися втекти в контратаку, далі центральної лінії їх забіги не доходили. За весь перший тайм їм вдалося спільними зусиллями завдати два удари по воротах Касільяса - один здалеку, другий головою, але обидва дуже неточні.

Іспанці ж творили, що хотіли. Були і дальні удари, і фірмові барселонські комбінації, і сольні проходи Сільви, Торреса або Іньєсти. Часом бідолаху Гівена просто розстрілювали, а пару раз здавалося, що м'ячу просто нікуди діватися, крім як влітати у ворота. Однак удача вирішила посміхнутися слабким - до перерви вони більше не пропустили.

***

Є у іспанських уболівальників така звичка - зустрічати схвальним гулом кожен успішний пас своєї команди, особливо якщо та володіє м'ячем тривалий час. Деморалізує для суперника штука, між іншим.

Ірландці - молодці, не дали своїм впасти духом. Як тільки червоно-жовті сектора затівали цю "считалочку", зелені тут же відповідали всією потужністю своїх проспиртовані ковток. А вже якщо м'ячем заволодівали їх команда, то вони з величезним ентузіазмом повторювали за іспанцями, бурхливо відзначаючи вдалі передачі ірландських футболістів.

***

Цікаво було поспостерігати на такому рівні за Макгіді. За пару днів до матчу на базі ірландців в Гдині він сказав мені, що іспанці стануть найсерйознішим суперником в його кар'єрі. На їх фоні спартаківець намагався показати все, що вміє, проте стрибнути вище голови він, як і вся його команда, не міг. Тієї свободи, що Макгіді має в матчах чемпіонату Росії, тут йому, звичайно, ніхто не давав. І навіть якщо йому вдавалося пройти одного суперника, то тут же його накривав наступний. Що ж, досвід Ейден отримав безцінний. У Лізі чемпіонів, де зіграє "Спартак", зайвим він не буде.

***

Другий тайм почався точно так же, як і перший, - з гола. Навіть хвилина та ж - четверта. Затяжна атака іспанців, відчайдушні стрибки Гівена, який відбив два пробні удари, і, нарешті, третя спроба - хитрий Сільва, стоячи в штрафний перед трьома суперниками, знайшов шпаринку і легенько проштовхнув туди м'яч. 36-річний кіпер встиг скластися, але миті, щоб відбити удар, йому не вистачило.

Втім, доля в цьому матчі посміхнулася і Гівену. Свій воротарський подвиг він все-таки зробив - на 55-й хвилині після удару Хаві метрів з десяти ірландський страж воріт в ефектному стрибку витягнув м'яч з правого від себе кута. Думаю, поки це найкрасивіший подібний епізод на турнірі. Але, звичайно, слабка втіха для досвідченого воротаря "Астон Вілли".

***

Повівши в рахунку 2: 0, Іспанія не те щоб заспокоїлася, але перестала бути настільки жорстокою по відношенню до суперника. Залишок матчу носив для неї більше тренувальний характер, так що розбивається на корж, щоб ірландців винесли з поля "ногами вперед", вони не хотіли. А ось забити ще парочку "малою кров'ю" - завжди з радістю.

На 70-й хвилині пощастило Торресу - ірландці якимось безглуздим чином втратили м'яч в своїй опорній зоні, чим відразу скористався Давид Сільва, який віддав точну передачу на хід Ель Ніньо. Втекти від не очікував такого підступу Данна для нього не склало великих труднощів - і форвард "Челсі" оформив дубль, в черговий раз довівши, що в збірній його розуміють набагато краще, ніж в клубі.

А вже під завісу свій другий гол на турнірі забив Фабрегас, встановивши остаточний рахунок у матчі.

***

Едіственний за всю гру момент біля воріт Касільяса виник на 75-й хвилині. Кін увірвався в штрафну з лівого флангу і пробив низом у дальній кут - воротар відвів загрозу. Більше ірландці, незважаючи на всю свою самовіддачу, створити нічого не зуміли.

Повторення історії 2002 року не вийшло. І не тому, що нинішня Ірландія гірше. Просто Іспанія тепер зовсім інша. І скоро в цьому, досить імовірно, доведеться переконатися Хорватії.