Росія - Португалія: "нічний ганьба" і фатальне видалення Овчинникова

12 жовтня збірної Росії належить провести відбірковий матч проти команди Португалії. ЗМІ вже охрестили матч найважливішою подією відбіркового раунду. Тим часом, суперник у збірної Росії зовсім не простий. Яких успіхів домоглася збірна Росії в іграх проти португальців?

В офіційних матчах збірна Росії зустрічалася з португальцями три рази. Два рази програли і один раз зіграли внічию. У двох зустрічах (програшних) командою керував Георгій Ярцев, а в тому матчі, де сторони розійшлися миром, наставником збірної був Юрій Сьомін.

Євро-2004. Росія - Португалія 0: 2

12 жовтня збірної Росії належить провести відбірковий матч проти команди Португалії

Збірна Росії на те Євро мало на що претендувала. З різних причин ряд провідних гравців захисної лінії не поїхав на головний турнір Європи, і збірна виступала, що називається, "в усіченому складі". Проте, в неї вірили, незважаючи на складну групу - Росія потрапила до квартету до Португалії, Іспанії та Греції.

Перший матч з іспанцями був вкрай невдалим, росіяни не використали свої нечисленні шанси і поступилися з рахунком 1: 0. У другій грі потрібно обов'язково обігравати португальців, які також поступилися в своєму першому матчі грекам.

Рахунок в матчі був відкритий на 7-й хвилині, коли Маніше після подачі кутового вразив ворота Овчинникова. Наші спробували грати на контратаках, але в той вечір не виходило абсолютно нічого, а коли м'яч все ж доходив до штрафного португальців, вдало діяла захист і воротар Рікарду.

Ключовий епізод гри трапився на 45-й хвилині, коли норвезький суддя Тер'є Хауге видалив Овчинникова за гру рукою поза меж штрафного майданчика. Численні повтори показали, що арбітр помилився, але рішення вже було прийнято, і збірна Росії залишилася в меншості. У ворота встав В'ячеслав Малафєєв.

У другому таймі картина гри не змінилася, португальці домінували, наша збірна відбивалася і намагалася зробити хоч щось для того, щоб зрівняти рахунок. Надія жила до 89-ї хвилини, коли вийшов на заміну Руй Кошта забив другий м'яч. 2: 0 і остання зустріч з Грецією перетворилася на порожню формальність.

Відбірковий матч ЧС-2006. Португалія - ​​Росія 7: 1

Португалія - ​​Росія 7: 1

Передматчеве тренування збірної Португалії. Фото: ІТАР-ТАСС

В історії російського футболу бували славні хвилини, такі як перемога на "Стад де Франс" над чинними чемпіонами світу та виграш у Голландії з рахунком 3: 1, який відкрив шлях нашої збірної в півфінал чемпіонату Європи. Знайшлося місце і для гучних провалів і, напевно, найбільше запам'ятався з них був матч, який відбувся 13 жовтня 2004 року на стадіоні "Жозе Алваладе". Тоді збірна Росії була просто знищена на футбольному полі португальцями з рахунком 7: 1.

Проблеми у нашої збірної виникли вже перед грою, коли стало відомо, що в матчі не візьмуть участь Дмитро Аленічев і Андрій Каряка, який на той момент був одним з лідерів команди. Були й побоювання, що розлючені нічиєї з Ліхтенштейном португальці зроблять все, щоб виправдатися перед своїми вболівальниками. Але того, що сталося на зеленому газоні лісабонської арени не очікував ніхто.

Того вечора в ворота збірної Росії залітали абсолютно все. Особливо лютував нестримний в той вечір Роналду, який забив два м'ячі, а міг би зробити і хет-трик, після грубої помилки в обороні.

Єдиний гол в ворота португальців забив дальнім ударом Андрій Аршавін. Сталося це за рахунку 4: 0 на користь збірної Португалії і тільки заохотило наших суперників, які тут же побігли забивати ще.

Після того, як Петі зробив рахунок непристойним - 6: 1, Ярцев, будучи не в силах дивитися на безвольну гру команди, пішов в підтрибунне приміщення. Остаточний рахунок у матчі був встановлений після дальнього удару все того ж Петі - 7: 1.

Те, що відбувалося в той вечір на полі відразу ж охрестили "нічним ганьбою" за аналогією з популярним в той час блокбастером "Нічний дозор". Багато вболівальників і фахівці зізнавалися, що навіть не змогли додивитися гру до кінця, від сорому, який вони відчували за виступ збірної Росії.

Відбірковий матч ЧС-2006. Росія - Португалія - ​​0: 0

Передматчеве тренування Росії. Фото: ІТАР-ТАСС

У матчі-відповіді перед збірною Росії стояло завдання реабілітуватися за розгромну поразку першого кола. На той момент головним тренером збірної вже був екс наставник "Локомотива" - Сьомін.

Гра росіян на "Локомотиві" аж ніяк не здавалася безвольною. Рахунок міг бути відкритий вже на 9-й хвилині, але удар Кержакова з забійної позиції відбив Рікарду.

Весь перший тайм наша команда виглядала краще суперників, але на 44-й хвилині отримав червону картку капітан збірної Олексій Смертін.

У другій половині зустрічі ініціативою володіли вже португальці, відчули, що можуть дотиснути збірну Росії. Але не тут-то було, Сьоміну вдалося вибудувати гру в обороні таким чином, що передачі суперника перед нашому штрафному моментально перехоплювалися захисниками. Незважаючи на це, португальці все ж мали кілька хороших моментів для взяття воріт, але реакцією блиснув Ігор Акінфєєв.

У свою чергу, росіяни могли добитися перемоги, якби реалізували були у них моменти. Але ударам Кержакова катастрофічно не вистачало точності. У підсумку матч завершився внічию - такий результат влаштовував португальців, але не надто влаштовував збірну Росії, якій обов'язково потрібно вигравати в Словаччині для того, щоб вийти на друге місце. Зі Словаччиною зіграли внічию і залишилися за бортом навіть стикових матчів.

З моменту останньої зустрічі з Португалією пройшло вже більше п'яти років. У кожній із збірних змінилося по поколінню гравців. Роналду, який в ті часи подавав надії, став одним з кращих гравців світу. Молодий тоді Аршавін, зараз вже гравець і залишився за бортом національної збірної.

Чи зможуть гравці нашої збірної розквитатися за "нічний ганьба" і злощасну помилку Хауге ми дізнаємося сьогодні. Відразу після фінального свистка.