Україна - Англія. Коли одні не можуть, а інші не хочуть. Відбір ЧС-2014. Група H

Ні для кого не секрет, що це був матч за перше місце Ні для кого не секрет, що це був матч за перше місце. Можна багато говорити про те, що відбірковий цикл складається з безлічі матчів, що попереду є ігри, але саме зараз, по суті, вирішувалася доля першого рядка. Примітно й інше: обом командам було що доводити і самим собі, і своїм уболівальникам. Англійцям - що їх безлика сірість явище тимчасове, а не стале, українцям - що вони здатні грати з умовно сильним суперником в ранзі фаворита. А фаворитом була саме Україна. І справа тут не тільки в емоційному підйомі після веселих 9: 0 з Сан-Марино , І не тільки в налагоджує потихеньку грі, і не тільки в колосальному перевагу свого поля (його головним чином створюють наші вболівальники , Які в останні роки влаштовують збірної відмінний прийом), а й в самій Англії, яка докотилася до того, що всерйоз її не сприймають уже навіть у нас. І це незважаючи на гарну статистику британців (ось вам відмінний доказ того, що цифри часом не значать нічого). У світлі вище сказаного було надзвичайно цікаво, як поведуть себе обидві команди. Українці рішуче налаштовувалися на перемогу, їхні суперники боязко говорили про нічию. Це, природно, посилювало наш оптимізм, за яким все ж промайнула думка, що наші суперники темнять і плутають карти.

Україна - Англія - 0: 0

Україна: П'ятов, Шевчук, Хачеріді, Кучер, Федецький, Коноплянка, Едмар , Степаненко, Гусєв (Безус, 67), Ярмоленко (Хомченовський, 90+), Зозуля (Селезньов, 90).

Англія: Харт, Коул, Кейхілл, Ягілка, Уокер, Мілнер, Джеррард, Лемпард, Вілшер (Янг, 66), Уолкотт (Клеверлі, 87), Ламберт.

Арбітр: Педру Проенса (Португалія).

Попередження: Кучер.

Жваві стартові хвилини дозволили сподіватися, що ні на яку нічию Англія не грає і нас чекає насичений матч. На першу ж агресивну атаку британці відреагували в такий же агресивній манері, подавши два не так небезпечних, скільки неприємних кутових. Зрозуміло, що обом суперникам хотілося забити швидкий гол і вести планомірний тактичний бій, тому початок і видався настільки живим.

Як часто буває в матчах зі таким стрімким стартом, хвилині до десятої пристрасті вляглися і почався власне Футбол . Господарі, зрозуміло атакували, причому їх атаки відрізнялися значним ступенем свідомості і спланованість. Правда, в цьому плані до команди були питання. Скажімо, відмінну комбінацію створили Едмар (Віддав пас до правої лінії штрафного), Федецький (навісив в штрафну) і Зозуля (боровся з Кейхілл за верхній м'яч, але боротьбу програв). Але при всій красі атаки залишилося незрозумілим, чи варто було грати верхом. Це, до речі, стосується не тільки описаного епізоду. Вже в чому-чому, а в повітрі Англія все ж перевершує українців. Крім того, нашим збірникам не вистачало чогось на завершальній стадії. Це щось зазвичай називають майстерністю і ознакою класу, коли на обдумування - частки секунди, і за них потрібно прийняти рішення і підготувати удар. Українці втратили кілька перспективних моментів саме на останньому етапі атаки, і це, звичайно, зводило нанівець титанічні зусилля півзахисників, які працюють на творення.

Якщо говорити про персоналії, то з перших хвилин виділялися Зозуля, Коноплянка і Федецький (останній особливо сподобався грамотним і своєчасним участю в атаках). З Англією визначитися було трохи складніше. Сподобався Вілшер, який здорово переривав передачі українців, Кейхілл, вміло страхує партнерів на передостанньому рубежі, а ось в атаці британці не блищали і, прямо скажемо, не сильно в неї рвалися. З плином часу, коли гра заспокоїлася, гості кинули всі сили на те, щоб паралізувати українців (до речі, вельми успішно) і про контрвипади не думали. Ні, Англія не виявилася в положенні відбиватися команди. Навпаки, вишикувавшись від центральної лінії до воріт британці відверто не давали грати суперникові, або нав'язуючи йому боротьбу, або закриваючи зони. Сумно, але для того щоб приструнити Україну супернику не довелося докладати надзусиль. При цьому навіть коли представлявся шанс сходити вперед, Англія діяла настільки мляво, ліниво і, вже вибачте, примітивно, що українцям абсолютно нічого було побоюватися. Бо дальній постріл Джеррарда, коли м'яч пролетів вище воріт, великої загрози в собі не приховував, а нічого більш розумного за 30 хвилин ігрового часу команда - претендент на путівку на чемпіонат світу створити не спромоглася. Правда, другий претендент після стартового сплеску теж не пред'явив жодного аргументу.

Матч став нудним і досить довго являв собою одноманітну і в чомусь безглузду метушню в центрі поля і переважно на половині англійців. І якщо позиція англійців цілком ясна, то відсутність плану Б в розпорядженні українців стала неприємною несподіванкою, особливо на тлі передстартових сміливих заяв і оптимістичних прогнозів. Україна виявилася не готова до того, що британці просто не дозволять безперешкодно проходити, де захочеться, і бити по воротах, поки не вийде в них потрапити. І виникло цілком логічне запитання: а до чого тоді готувалася Україна? Чи не до того чи, що на 4-5 хвилині Зозуля порве Кейхілл і можна буде грати на утримання рахунку? Або до того, що Коноплянка зробить один героїчний прохід, зробить один геніальний пас, який стане гольовим, і можна буде грати на утримання рахунку? У всякому разі досить тривалий час Україна, яка стільки слів сказала про прагнення до перемоги, цього самого прагнення і не продемонструвала.

В кінці тайму Гусєв привіз штрафний по центру метрах в 30 від воріт. Лампард потрапив в Коноплянку, після кутового Україна відбилася, а досить швидку контратаку нашої збірної вінчав, мабуть, дуже небезпечний навіс в руки Харту.

Судячи з того як почалася друга половина, і Михайла Фоменка , і Роя Ходжсона цілком влаштовувало побачене в таймі першому. У всякому разі відпочилі і посвіжілі футболісти не кинулися вперед і продовжували вести безглуздий і нещадний бій з вітряками. Серія кутових, які подала Україна, підтвердила вражаюче прагнення нашої збірної переграти Англію вгорі. В результаті цих подач гості розім'ялися, не більше того.

Минуло п'ять хвилин, і на поле виник перший конфлікт, учасниками якого стали Федецький і Ламберт. Арбітру вдалося загасити пристрасті до початку бойових дій, і матч продовжився.

Англія дозволила собі осісти на нашій половині. Ні, це не був навал або його подібність. Хлопці в червоних футболках скупчилися, атакували неспішно, спочатку за допомогою середнього пасу, потім - не дуже точних навісів, потім знову середнього пасу, але так жодного разу і не дійшовши власне до удару. Тут, звичайно, треба віддати належне нашим захисникам, які в штрафну не давали зайти з таким же спокійним завзятістю, з яким в першому таймі Англія не давала їм зробити практично нічого.

Попереджаючи можливі суперечки про "суддівському свавіллі", зазначу, що Зозуля підіграв собі рукою, ведучи боротьбу з Кейхілл. Суддя звернув на це увагу, і матч зупинив. Через 10 хвилин Зозуля завалився в боротьбі з Уокером в дуже перспективною точці - на підступах до штрафного трохи лівіше від центру. Коноплянка пробив, м'яч, зрикошетивши, вийшов за лінію. Йшла 71-а хвилина. Україна створила перший момент, який можна назвати дійсно небезпечним. Це гідний показник претендента на путівку на чемпіонат світу , Що займає третє місце в своїй групі. Втім, після цього Україна стрепенулася. Бив головою після навісу з кутового Федецький, але м'яч прилетів в руки Харту. (Причому в цьому було куди більше удару Федецького, ніж сейва Харта.) На сплеск активності нашої збірної Англія відреагувала миттєвим поверненням на свою половину. Україна прискорювалася, і вся гра британців тепер зводилася виключно до того, щоб блокувати навіси і паси, вибивати м'ячі на кутові і вести боротьбу з розвеселити господарями. Звичайно, в цей момент українцям треба було гризти газон, але дотискати опонента, захисні побудови якого вже не були такими бездоганними, як в першій половині. Замість цього підопічні Михайла Фоменка дозволили британцям збити темп, провівши контратаку і затримавши "жовтих" в центрі поля, запропонувавши їм боротьбу. Що сподобалося в грі гостей, так це їх приголомшлива холоднокровність при обороні. Коли не вдавалося стримати натиск українців на підступах до штрафного, англійці, не роблячи жодного зайвого руху, не кидаючись на який володіє м'ячем суперника, настільки грамотно займали позиції, що вельми спокійно блокували удари. Правда, британці явно не встигали за швидкісними українцями (чого б відразу так не грати, питається) і перейшли на відвертий дрібний фол. Англія запропонувала українцям неточний удар Мілнера після прострілу справа Уокера.

Власне, більше говорити нема чого. Пізні заміни Ходжсона пояснили прагненням до нічиєї. Чим тоді пояснити пізні заміни Фоменко? Що повинен був зробити Селезньов за три відведені йому хвилини? Чи достатньо цього часу, щоб увійти в гру? Залишається питання в тому, чи грав Фоменко відразу на нічию або це рішення прийшло вже по ходу матчу. Дуже важливе питання, з точки зору того, що довелося побачити на полі. Дуже важливе питання з урахуванням того, скільки всього довелося почути і що побачити. Дуже важливе питання з точки зору того, що в плані футбольних очікувань українського вболівальника знову обдурили, нахабно, цинічно і жорстоко. Втім, не тільки його. Інша справа, що, повторимося, свого наміру вивезти з України нічию Англія не приховувала. Іншими словами, вона взяла все, що хотіла. Більш того, зробила це хоч і нудно, але дуже розумно і грамотно. І як би не бризкали жовчю коментатори (мовляв, Англія не виглядає командою, яку не можна обіграти; хотілося запитати - чого ж тоді не обіграли?), Британці витратили рівно стільки сил, скільки хотіли, і отримали рівно стільки, скільки планували. Я не стану обговорювати правильність / неправильність цієї позиції - це не має зараз значення. Важливо інше: Англія не дала Україні зіграти, а Україна в свою чергу, зіткнувшись з таким пресингом, не зробила реальної спроби зламати непробивним стіну. Обидва ці факти викликають у мені не найприємніші відчуття.

Зізнаюся, я не люблю писати ні про Україну, ні про Англію. Про першу завжди хочеться сказати багато хорошого, а виходить це далеко не завжди. Звичайно, веселе побиття Сан-Марино можна подати з хвацьким запалом і навіть щиро радіти рекордну перемогу, ні мало не піклуючись про прірву між цими командами. Можна несамовито кричати, коли м'яч після удару когось з наших пролітає в 20 метрах від штанги і назвати цей момент небезпечним. Але Україна хочеться хвалити при інших обставинах. А їх, на жаль, все ж не так багато. Англію хочеться бачити інший, такою, якою вона не була багато років. Справжньою Англією, в чем-то відчайдушної, яка прагне, хай і помилятися, але не опускає рук і не люблячої півзаходів. І тому після подібних матчів виникає цілком природне бажання видалити написаний текст і залишити одну статистику.

І виникло цілком логічне запитання: а до чого тоді готувалася Україна?
Чи не до того чи, що на 4-5 хвилині Зозуля порве Кейхілл і можна буде грати на утримання рахунку?
Або до того, що Коноплянка зробить один героїчний прохід, зробить один геніальний пас, який стане гольовим, і можна буде грати на утримання рахунку?