По дорозі на карнавал. Серіал Offside.by про мундіалях. ЧС-1930 Уругваї

З 1872 року, коли відбувся перший в історії офіційний міжнародний матч між збірними Англії та Шотландії, футбол стрімко рухався по рейках глобалізації, стаючи все більш популярним в самих різних закутках планети. Поступово стала з'являтися необхідність проведення великих міжнародних змагань, тим більше багатьом державам тієї Європи вже дуже хотілося повоювати. Якщо не на полі битви, то хоча б на футбольному. На три десятка років з 1900 по 1928 роки (з перервою на Першу світову) віддушиною для любителів поганяти м'яч став олімпійський футбольний турнір.

Однак потім ФІФА справедливо вважала, що Олімпіади для футболу недостатньо. Прийшла ідея організувати по-справжньому світовий форум і запросити на нього всі провідні збірні світу. 28 квітня 1928 було прийнято історичне рішення. На конгресі ФІФА в Амстердамі 25 з 30 делегатів національних асоціацій проголосували за організацію першого чемпіонату світу з футболу.

На те, щоб прийняти влітку 1930-го турнір, претендували кілька країн. Заявки подавали Нідерланди, Італія, Іспанія, Швеція і Уругвай. Після періоду роздумів перевага була віддана останнім, так як південноамериканці, по-перше, були переможцями двох останніх Олімпіад. По-друге, в 1930 році країна святкувала соту річницю незалежності. По-третє, Уругвай обіцяв побудувати спеціально для ЧС абсолютно новий стадіон в Монтевідео. Приводів, погодимося, було досить.

Стадіон, до речі, дійсно побудували. Він отримав ім'я «Сентенаріо». Славна історія цієї будівлі пишеться досі: на ньому бере суперників збірна країни і столичний «Пеньяроль». У своїй першій модифікації «Сентенаріо» міг зібрати до 90 000 чоловік.

Стадіон «Сентенаріо», Монтевідео, 1930

І все ж рішення провести перший мундіаль в Південній Америці викликало неоднозначну реакцію у європейців. Перспектива двотижневого морської подорожі через океан відлякувала спортсменів, і за два місяці до старту турніру заявки на участь подали суцільно американські збірні. Лише «на фінішному прапорці» під тиском ФІФА і завдяки фінансовому стимулюванню в сонячний Уругвай погодилися приїхати Франція, Бельгія, Югославія і Румунія - далеко не найсильніші європейські збірні.

Все старосвітські команди причалили до берегів Південної Америки на борту італійського пароплава «Конте Верде». Тим же рейсом, до слова, в Бразилію плив Федір Шаляпін. Легенда свідчить, що всесвітньо відомий бас відмовив бельгійцям у проханні заспівати на честь перетину екватора зі словами: «Я ніколи не співаю понад договір. Ви запропонували б шевця виготовити безкоштовно пару черевиків тільки тому, що ми переходимо в іншу півкулю? ».

Федір Шаляпін Федір Шаляпін

Подорож на інший континент, що зайняло три тижні, за спогадами очевидців, супроводжувалося чи не щоденними бурхливими випивкою і іншими радощами чоловічих колективів у відрядженні. Так, бельгійський воротар Арнольд Баджо згодом говорив: «Ми кожен день щось відзначали. Спочатку відплиття, на наступний день - видимість африканського берега, у відкритому океані - перетин екватора. Привід перебував завжди ». Ще один спогад про морське вояж від югославського футболіста Михайло Андрійовича: «Подорож була просто чудовою. Нас зустрічала в Монтевідео величезний натовп народу. Грав югославський оркестр, все танцювали ... На кораблі ми тренувалися двічі на день. Ну, там, гімнастика, стрибки. Пасажири нам співчували і тягли після тренувань поїсти і випити. Наш воротар Якшич поправився за два тижні на шістнадцять кіло, і до першого матчу проти бразильців так і не повернувся до нормальної ваги. Але як відстояв! »...

Офіційного футбольного м'яча у ЧС-1930 зрозуміло, не було. Однак достеменно відомо, що в фіналі використовувалися два м'ячі: аргентинський «Tiento» в першому таймі і уругвайський «Т» у другому.

Всього в турнірі брало участь 13 команд, розділених на 4 групи. У півфінали, відповідно, виходили лише переможці груп.

ГРУПОВОЇ ЕТАП

У матчі відкриття 13 липня Франція грала з Мексикою. Французам майже весь матч довелося грати в меншості, так як їх воротарю Алексу Тепо вже на 10-й хвилині зламав щелепу один з нападників суперника. Замін в той час ще не придумали, і в воротах довелося грати півзахисникові Шантрелю. Тим часом, це не завадило «триколірних» без проблем здолати мексиканців з рахунком 4: 1. За спогадами автора історичного першого м'яча Люсьєна Лорана, перемогу французи святкували в одному з борделів Монтевідео ...

Взагалі, в тому квартеті сталося багато цікавого. Так, в іншому матчі за участю французів і аргентинців суддя дав свисток на шість хвилин раніше, ніж передбачалося, коли мінімально поступаються європейці мали відмінну можливість для взяття воріт. А у зустрічі Аргентина - Мексика стався ще один курйозний момент. У ворота мексиканців був призначений пенальті. Воротар Бонфіль зумів парирувати удар нападника Сумельсу, той пішов на добивання, і воротар, намагаючись зафіксувати м'яч, збив форварда. Суддя знову показав на точку, але Бонфіль знову відбив удар Сумельсу! Рахунок на табло так і не змінився.

Американці в своєму тріо не пропустили жодного м'яча від Парагваю і Болівії, а їх нападник Бретт Пейтноуд, відвантаживши троячку Парагваю, став автором першого хет-трику в історії чемпіонатів світу.

ПІВФІНАЛИ

Аргентина - США 6: 1

Уругвай - Югославія 6: 1

Зате в півфіналі США з лишком відхопили від аргентинців - 1: 6. Що цікаво, з таким же рахунком закінчився і другий півфінал, в якому зустрічалися Уругвай і Югославія. Слов'яни, які здолали на груповому етапі збірну Бразилії, виявилися нещадно биті «Селеста». Причому коли уругвайці забивали третій м'яч, то гольовий пас на Ансальме в один дотик зробив ... поліцейський, який стояв в півтора метрах за кромкою поля. Цей ляп може очолити будь-яку «золоту колекцію» суддівських помилок.

ФІНАЛ

Уругвай - Аргентина 4: 2

Фінальний матч виявився повторенням олімпійського фіналу-1 928. Зійшлися дві об'єктивно найсильніші дружини світу, які підтвердили свій статус дійсно класним футболом. На 12-й хвилині уругваєць Пабло Дорадо відкрив рахунок. До перерви аргентинці встигли не тільки відігратися, а й вийти вперед: відрізнялися Пеуселле і Стабіле.

Стабіле виводить Аргентину вперед на 36-й хвилині

На самому початку другої половини гри Педро Сеа зробив рахунок 2: 2, а на 65-й хвилині Сантос Іріарте вивів господарів вперед. Буквально на останніх секундах зустрічі Уругвай закріпив свою перемогу четвертим голом, який провів футболіст Ектор Кастро. Ходить байка, що цей гравець був одноруким. Насправді в результаті нещасного випадку у нього просто була сильно деформована кисть. Уругвай став першим і єдиним на той момент чемпіоном світу.

Переможний гол збірної Уругваю

Цікавий факт Про ЧЕМПІОНАТІ

Всі ігри турніру пройшли в Монтевідео. Головний стадіон мундіалю «Сентенаріо» будівельники не встигли здати до терміну. У підсумку перші матчі проходили на що продовжує зводитися стадіоні, а останні будівельні роботи були закінчені лише до фіналу.

Тренер збірної Болівії Улісес Сауседо відпрацював на ЧС-1930 шість матчів в якості арбітра (один з них головним), тренер збірної Румунії Костянтин Нікулеску двічі брав участь в чемпіонаті в якості бокового судді. А ще один тренер румун переплюнув всіх, адже за сумісництвом він був ... королем Румунії Каролем Другим!

Король Румунії Кароль II

Лише збірна США була повністю укомплектована професійними футболістами, в заявках інших команд були присутні любителі. Так, в основі югославів грало шестеро студентів медінституту, а тренер майбутніх чемпіонів і зовсім був шкільним викладачем фізкультури. Цікаво, як би нинішні вболівальники його лаяли? Все-таки обзивати фізрука фізруком було б не дуже логічно.

Чемпіонат світу 1930 став першим і останнім, на якому не розігрувалися бронзові медалі. Так що ні Югославія, ні США, які поступилися в півфіналах, не зважають призерами того турніру.

Мінімальна відвідуваність була зафіксована на матчі групового етапу між збірними Перу й Румунії. Гру відвідали лише близько 300 осіб. Вони і стали свідками першого видалення в історії мундіалю, отриманого капітаном збірної Перу Пласідо Галиндо, і першої заміни. Правда, незаконної, адже правилами заміни передбачені не були. Перуанці просто скористалися тим, що номерів на джерсі не було, а в обличчя знали тільки зірок. Тому заміну Соуза на Нуе Родрігеса ніхто з офіційних осіб так і не помітив.