Смертельна сутичка - 2. Битва титанів

Оригінал статті на Sovsport.ru

Кілька днів тому ми з вами згадували іспанський чемпіонат світу 1982 року, а точніше шлях до другого групового етапу трьох великих збірних: Аргентини, Бразилії та Італії. І сьогодні на черзі безпосередньо їх битви між собою. Битви яскраві, що запам'ятовуються і драматичні. Якщо перша частина розповіді була чисто текстової, то в цьому пості міркувань поменше, зате наведені відео всіх трьох матчів. Що ж, поїхали!

Мал. 1. Теле Сантана, Енцо Беарзот і Сесар Луїс Менотті

Отже, час другого групового етапу прийшло. Аргентина, Бразилія та Італія, опинившись в одній групі під літерою «С», готувалися до особистих зустрічей, вивчаючи суперників. Тим часом у Жоао Авеланжа були дещо інші турботи, ніж благоговійно очікувати прекрасних протистоянь другого етапу. Справа в наступному. Спочатку на цій стадії турніру до матчів кожної групи був «прив'язаний» свій стадіон, на якому всі три поєдинки і повинні були бути зіграні. Все, здавалося б, добре і логічно. Але було одне «але».

Сталося так, що команди «смертельної» Групи С повинні були провести свої зустрічі на скромній каталонської арені «Саррія», вотчині «Еспаньола». І президент ФІФА, будучи людиною недурною, моментально усвідомив деяку організаційну недопрацювання. Не потрібно бути генієм, щоб зрозуміти, що матчі саме цього тріо стануть найбільш привабливими для глядачів, а 44-тисячний стадіон просто-напросто не зможе вмістити на своїх трибунах всіх бажаючих. Крім того, такий стан справ безпосередньо позначиться і на підсумковій виручці, а гроші в ФІФА вважати вже навчилися.

Жоао Авеланж спробував швидко виправити ситуацію і звернувся до оргкомітету чемпіонату з пропозицією перенести поєдинки Групи С на куди більш місткий і статусний «Камп Ноу», який спочатку був «прив'язаний» до Групи А (СРСР, Бельгія, Польща). Засідання з цього питання відбулося, і думки засідають розійшлися, консенсус, отже, був відсутній. Але тут в суперечку втрутилися представники збірної Бельгії, які заявили, що в разі заміни стадіону команда збере речі і зараз же покине Іспанію. Позиція протестували була жорстка і непохитність, в результаті чого все залишилося, як і було: ніяких рокіровок вирішили не проводити. До речі, в результаті принципові бельгійці на «Камп Ноу» всі свої матчі програли і посіли останнє місце в групі.

До речі, в результаті принципові бельгійці на «Камп Ноу» всі свої матчі програли і посіли останнє місце в групі

Мал. 2. Рідкісний випадок, коли Дієго Марадона вислизнув-таки від Клаудіо Джентіле (Італія - Аргентина)

ІТАЛІЯ - АРГЕНТИНА

Матч почався з хвилини мовчання, але вона була приурочена ні до будь-якої черговій жертві англо-аргентинської війни, як можна було подумати. Такою акцією вшанували пам'ять поліцейського ескорту, який супроводжував одну з команд на стадіон, а на зворотному шляху потрапив в смертельну аварію.

Що відразу впадало в очі ще до початку поєдинку? По-перше, те, що на трибунах італійських уболівальників було більше, ніж аргентинців, які прибули підтримати своїх улюбленців. Але тут дивного мало - думається, пояснення лежить в площині чисто територіального характеру. По-друге, як і припускав Жоао Авеланж, на «Сарра» спостерігався аншлаг - кількість бажаючих побувати на майбутньому спектаклі помітно перевищило місткість стадіону. Такий ажіотаж вилився в те, що балкони і лоджії будинків на вулиці доктора Флемінга, що примикає до західної трибуни, були заповнені глядачами.

Такий ажіотаж вилився в те, що балкони і лоджії будинків на вулиці доктора Флемінга, що примикає до західної трибуни, були заповнені глядачами

Мал. 3. Тактичні розстановки команд в матчі Італія - Аргентина. Зверніть увагу на номери аргентинців, як і на переможному чемпіонаті світу, розподілені серед гравців за алфавітом. Лише Дієго Марадона в якості винятку отримав улюблену «десятку», обмінявшись з Патрісіо Ернандесом

Сам матч підніс всім любителям футболу куди більше приводів для роздумів, ніж задоволення від гри. Проповідував персональну опіку Енцо Беарзот дав вказівку своїм гравцям не церемонитися з їх американськими колегами і припиняти всі атаки на корені. Так Антоніо Кабріні грав особисто проти Освальдо Арділеса, Фульвіо Колловаті - проти Даніеля Бертоні, а Клаудіо Джентіле - проти Дієго Марадони. Зустріч видалася дуже жорсткою і навіть грубою. Представники «Скуадри адзурри» не гребували при можливості «рубати» своїх суперників, та й «біло-блакитні» часом відповідали тією ж монетою. Можливо, якби румунський арбітр Миколу Райн з перших хвилин взяв гру під свій контроль, вона була б дещо іншою, але, скажімо, Джентіле з десяток разів встиг укласти Марадону на газон до того моменту, як отримав свій «гірчичник» на 41 хвилині. Але, що дуже незвично, інші попередження в цьому матчі були виписані гравцям лінії атаки, що не впорався зі своїми емоціями: Россі, Кемпес, Арділес і Марадоні. Ну а чемпіон світу Америко Гальєго так і взагалі під завісу зустрічі дістав видалення.

Що ж стосується голів, то в цій м'ясорубці сильнішими виявилися європейці. Спершу на 56 хвилині Марко Тарделлі, у другому таймі грав так натхненно, немов останній раз в житті, пронизав своїм уколом дальній нижній кут воріт Убальдо Фільоль. А на 67 хвилині один на один з аргентинським кіпером вийшов Паоло Россі. Опальний нападник пробив прямо у воротаря, м'яч зафіксовано ні, залишився в поле, і атака перейшла в другу свою стадію, в якій точним ударом відзначився прибіг на допомогу форвардам Антоніо Кабріні. Команда Сесара Луїса Менотті змогла лише відповісти влучним ударом зі штрафного у виконанні капітана Даніеля Пассарелли під завісу зустрічі.

Мал. 4. Дієго Марадона залишає за спиною Зіко, Фалькао і Тоніньо Серезо (Аргентина - Бразилія)

АРГЕНТИНА - БРАЗИЛІЯ

З того часу, як Менотті став тренером збірної Аргентини, його команда жодного разу не перемагала бразильців: шість поразок при двох нічиїх. Проте, ще до початку мундіалю він висловлював бажання зіграти з триразовим чемпіоном світу якомога швидше: «Ми приїхали сюди не для того, щоб уникати зустрічей з будь-якими суперниками, а щоб показати, чому ми виграли минулий турнір». І ось бажання Менотті втілилося в життя. Причому, виходячи з безрадісного результату гри з італійцями, аргентинцям потрібна була тільки перемога.

У цьому протистоянні, на відміну від попереднього, глядачі могли спостерігати куди більш відкритий, технічний і комбінаційний футбол. Бразильці і самі грали, і давали грати суперникам. Втім, це не було одкровенням. Збірна Аргентини з задоволенням прийняла такі правила гри і спочатку атакувала часто, розмашисто і великим числом. Уже в самому дебюті «біло-блакитні» могли забити гол, але після передачі Маріо Кемпеса не зміг переграти Валдіра Переса пробив головою Хуан Барбас. Хлопці Теле Сантани в ці хвилини в основному контратакували, і одна з таких вилазок завершилася фолом Даніеля Пасарелла на Сержіньо Шулапе. Едер виконав штрафний, м'яч жарко поцілував поперечину, але вже через мить зрадив своїй обраниці з бутсою Зіко, які опинилися першим на добиванні. Йшла 11-а хвилина.

Мал. 5. Тактичні розстановки команд в матчі Аргентина - Бразилія

Після пропущеного м'яча положення Марадони і компанії стало просто-таки катастрофічним. Але діватися було нікуди, і аргентинці докладали всіх зусиль, щоб відігратися ще в першому таймі. І це їм майже вдалося за пару хвилин до свистка на перерву, коли після кутового у виконанні Габріеля Кальдерона пробив головою під поперечину Пасарелла, але знову відмінну реакцію продемонстрував Перес.

На другий тайм команда Аргентини вийшла надмотивований, як на останній бій. І це визначення було як ніколи близько до істини. Підопічні Менотті прекрасно комбінували і демонстрували відмінне взаєморозуміння, але ніяк не могли забити. Бразильці оборонялися холоднокровно і вміло, а коли переходили в атаку, то створювалося відчуття, що з кожною хвилиною вони ставали ще більш технічні: кудись пропадали необов'язкові руху, необостряющіе обведення, безпечні удари. І незабаром в ворота Фільоль влетіло ще два м'ячі, остаточно поховали всі надії чинного чемпіона. Спершу Зіко розрізає передачею відправив до правої штанги Фалькао, а той переадресував м'яч на протилежний кут воротарського на голову Сержіньо. А після все той же Зіко не менше ювелірним пасом вивів віч-на-віч з аргентинським воротарем Жуніора. Розгрому «біло-блакитні» явно не заслуговували, і гол престижу за хвилину до кінця зустрічі зміг провести вийшов на заміну замість Кемпеса Рамон Діас. Відзначимо, що забитий цей м'яч був тоді, коли підопічні Менотті вдруге поспіль закінчували поєдинок у меншості - на 85 хвилині здали незміцнілі нерви Дієго Марадони, який в серцях врізав шипами в живіт Батісте, що з'явився на полі замість травмованого Зіко. Що ж, король упав, і світ чекав нового чемпіона.

Що ж, король упав, і світ чекав нового чемпіона

Мал. 6. Паоло Россі в цей день був невловимий, в чому переконався і Сократес

БРАЗИЛІЯ - ІТАЛІЯ

Бразилія підійшла до цього матчу в якості явного фаворита. Крім того, що їхня гра на чемпіонаті була яскравіше і ефектніше, так їм достатньо було зіграти з командою Енцо Беарзота внічию. І Теле Сантана вважав, що його хлопцям цілком під силу пройти цю то в'язку, то хвацьким команду, якою була «Скуадра Адзурра». «Я не думаю, що Італія зможе поліпшити свій метод персональної оборони, - говорив тренер триразових чемпіонів світу. - Отже, ми знаємо, що нам протиставлять, і постараємося показати, як треба цей метод спростувати ». Та й статистика цього мундіалю була цілком і повністю на боці бразильців, які здобули чотири перемоги з чотирьох можливих. Італійці ж, як ми пам'ятаємо, в першому груповому етапі тричі зіграли внічию, а перемогти змогли лише Аргентину, причому перемога ця була не без їдкого присмаку неохайною гри.

Енцо Беарзот, як і обіцяв, не відступив від улюбленої персональної опіки і розподілив своїх обороняються гравців по таким парам: за Зіко, чия травма виявилася несерйозною, мав наглядати кат Марадони Клаудіо Джентіле, за потужним Сержіньо - чіпкий Фульвіо Колловаті, за любителем відходити в глибину Едер - півзахисник Габріеле Оріалі. Але на словах або на дошці в кімнаті для теоретичних занять все це розписати нескладно, а спробуй реалізувати на полі. І італійцям не завжди вдавалося встежити за своїми опонентами, коли ті починали грати на максимальних швидкостях. Але в ті моменти, коли темп кілька падав, співвідношення сил вирівнювалося, а іноді перевага була вже і на боці команди з «макаронного» держави.

Але в ті моменти, коли темп кілька падав, співвідношення сил вирівнювалося, а іноді перевага була вже і на боці команди з «макаронного» держави

Мал. 7. Тактичні розстановки команд в матчі Бразилія - Італія

Але перейдемо до пригорщі вишень на цьому ароматному італійсько-бразильському бісквітному шедеврі - до голів! А почалося все вже на п'ятій хвилині зустрічі, коли Антоніо Кабріні зі свого лівого флангу накреслив чудову діагональ на дальню штангу, куди локомотивом влетів Паоло Россі і відкрив рахунок. «Ось тобі й маєш! - подумали тоді багато. - А беарзотова палиця стріляє-таки! »Бразильці ж ніби й не помітили цього гола. Ну, не те щоб зовсім не помітили, але не здригнулися анітрохи. У дивину їм першими пропускати, а після граючи обігравати суперника? І на 12 хвилині Сократес зіграв в стінку шириною в третину поля з Зіко і, увірвавшись в штрафну, запустив «шкіряного» в ближній кут воріт Дзоффа.

На 25 хвилині італійська чаша терезів знову опинилася нижче бразильської. І знову відзначився Россі, потужним ударом з сімнадцяти метрів який поклав м'яч у вільну від Валдіра Переса частина воріт. А ось в асистенти йому ми можемо сміливо записати розхлябано зіграв неподалік від штрафного Тоніньо Серезо. Саме його поперечна передача не зрозумій, кому з партнерів, стала здобиччю кмітливого італійського форварда. Але і після цієї неприємності підопічні Сантани продовжували гнути свою лінію, розгойдуючи оборону суперника, розганяючи атаки і отлепляясь від настирливих, як серпневі мухи, захисників-опікунів. Але в першому таймі голів ми більше не побачили.

А ось тайм другий відсипав нам важку порцію адреналінових, а для кого-то і валідольного відчуттів. Команди атакували поперемінно, і було неясно, хто ж з них все ж ближче до голу. На 68 хвилині лівий захисник Жуніор в 1001-й раз підключився до атаки - а робив це він не гірший, ніж Марсело в сучасному «Реалі» - і, змістившись в центр, відпасував до правого кута штрафного майданчика, де на самоті очікував м'яча Фалькао. У цей момент в штрафну увірвався стартанувшій аж з самого центрального кола Тоніньо Серезо і відтягнув на себе двох захисників «Скуадри адзурри», один з яких вже точно повинен був зустрічати Фалькао. У підсумку бразильський хавбек отримав і час, і простір, чим і скористався, загнав м'яч поруч із дальньою стійкою.

У підсумку бразильський хавбек отримав і час, і простір, чим і скористався, загнав м'яч поруч із дальньою стійкою

Мал. 8. Паоло Россі - головна зірка чемпіонату

І знову, втретє за матч, на табло загорілися нічийний результат! А це означало, що на дану секунду в плей-офф виходили саме бразильці. Але у Італії був Россі. Цей демон Россі! Ще вчора поливати словесними нечистотами з передовиць десятків видань форвард сьогодні з каліграфічним витонченістю вписував своє ім'я в історію світового футболу. На 74 хвилині італійці отримали право на кутовий. До м'яча підійшов Бруно Конті, про якого Пеле казав, що той «більший бразилець, ніж всі бразильці разом узяті», і навісив в район 11-метрової позначки. Боротьбу за верховий м'яч виграла обороняється,, але той відскочив до Марко Тарделлі. «Скажений пес» пробив по воротах (а може просто штовхнув в їх сторону), але потрапив в Россі, який вже акуратно поклав «шкіряний кавун» в авоську Переса.

І ось тут здалося, що бразильці трохи запанікували. Вони згребли залишки енергії з усіх доступних засіків своїх натренованих організмів і розлючено накинулися на ворота Діно Дзоффа, але вразити їх так і не змогли. А коли ізраїльський арбітр Авраам Клейн сповістив про закінчення матчу, в світі однією сенсацією стало більше. Але не за це ми і любимо футбол? Звичайно, не тільки за це. Але ж і за це теж, правда?

Що було далі, впевнений, багато хто знає. Розігрався Паоло Россі спершу відправив у нокаут поляків, відрахувавши їм без здачі два м'ячі, а після, вже в фіналі, допоміг своїй команді здолати і «німецьку машину», ставши кращим бомбардиром турніру. Той, кого ще тиждень тому був би не проти поховати живцем кожен перший тіфозі, миттєво став героєм нації і символом всього італійського футболу. За підсумками сезону форварда «Ювентуса» чекало включення до всіх можливих символічні збірні, а як десерт йому піднесли «Золотий м'яч». Ось такі справи. Ну а наша розповідь на цьому підійшло до кінця. До нової зустрічі!

Італія - Аргентина (чемпіонат світу 1982, другий груповий етап, група С)

29 червня 1982 року, 17:15. Стадіон «Саррія» (Барселона, Іспанія). 43 000 глядачів.

Італія: Дзофф, Кабріні, Колловаті, Джентіле, Ширеа, Антоньоні, Оріалі (Маріні, 75 '), Тарделлі, Конті, Грациані, Россі (Альтобеллі, 80').

Тренер: Енцо Беарзот.

Аргентина: Фільоль, Гальван, Ольгин, Пассарелла, Тарантіні, Арділес, Бертоні, Гальєго, Марадона, Діас (Валенсія, 58 '), Кемпес (Кальдерон, 58').

Тренер: Сесар Луїс Менотті.

Суддя: Миколу Райн (Румунія).

Аргентина - Бразилія (чемпіонат світу 1982, другий груповий етап, група С)

2 липня 1982 року, 17:15. Стадіон «Саррія» (Барселона, Іспанія). 44 000 глядачів.

Аргентина: Фільоль, Гальван, Ольгин, Пассарелла, Тарантіні, Арділес, Бертоні (Сантамарія, 64 '), Барбас, Кальдерон, Кемпес (Діас, 46'), Марадона.

Бразилія: Валдір Перес, Леандро (Едевалдо, 82 '), Оскар, Луїзіна, Тоніньо Серезо, Жуніор, Сократес, Фалькао, Зіко (Батіста, 83'), Сержіньо, Едер.

Тренер: Теле Сантана.

Суддя: Ламберто Рубіо Васкес (Мексика)

Бразилія - Італія (чемпіонат світу 1982, другий груповий етап, група С)

5 липня 1982, 17:15. Стадіон: «Саррія» (Барселона, Іспанія). 44 000 глядачів.

Бразилія: Валдір Перес, Леандро, Оскар, Луїзіна, Жуніор, Серезо, Зіко, Фалькао, Сержіньо (Ізідоро, 69), Сократес, Едер.

Головний тренер: Теле Сантана.

Італія: Дзофф, Джентіле, Колловаті (Бергомі, 34), Ширеа, Кабріні, Оріалі, Антоньоні, Тарделлі (Маріні, 75), Конті, Грациані, Россі.