Топ 13+ несподіваних перемог радянських клубів в Єврокубках

У цій статті наведено список найбільш несподіваних результатів і і результатів, зроблених футбольними клубами колишнього СРСР в період їх виступу на різних турнірах Єврокубків: Кубок європейських чемпіонів (КЧ), Кубок Кубків (КК) і Кубок УЄФА (КУ).

Подібний список (Топ) формується вперше, тому він має попередній характер. Завдяки допомозі і сприяння читачів, сподіваюся скласти ще більш детальний, великий, а може навіть і розширений, список сенсаційних перемог радянських клубів.

13. Арарат - Кайзерслаутерн (Кайзерслаутерн, ФРН) 2: 0 Сезон 1972/1973 1/8 фіналу КУ 29 листопада

Крім скупих рядків газетної інформації, єреванцями не мали ніяких даних про гру однією з найсильніших команд бундесліги. Але це їх не зупинило і не злякало. Говорячи нашим сьогоднішнім мовою, в першому матчі вірменська команда «возила» німців у присутності 30 тисяч глядачів на стадіоні «Радан», створивши, але не реалізувавши купу моментів, крім двох (Заназанян, з пенальті, і Казарян). Іштоян, Андріасян, Петросян і інші промахувалися по два-три рази з удобнейших положень. На превеликий жаль, така марнотратність відгукнулася в матчі-відповіді - 0: 2 в основний час і 4: 5 по пенальті.

12. Дніпро (Дніпропетровськ) - ПСВ Ейндховен (Ейндховен, Нідерланди) 2: 2 і 1: 0 Сезон 1985/1986 1/16 фіналу КУ вересень 1985

Завдяки двом голам Протасова і нічийному результату в гостьовому матчі, «Дніпро» збільшив свої шанси на загальну перемогу в очах публіки. Однак, ближче до матчу надія і впевненість танули як морозиво під сонцем. Голландці вважалися більш класною командою з великим досвідом. На гол Литовченко на початку другого тайму голландці не змогли знайти гідну відповідь до кінця матчу. І шукали його до самого фінального свистка. Не дарма Ян Рекер потім скаже, що повірив в те, що трапилося (програш "Дніпру") тільки через п'ять хвилин після закінчення матчу.

11. Торпедо (Москва) - Штутгарт (Штутгарт, ФРН) 2: 0 і 5: 3 Сезон 1986/1987 1/8 фіналу КК Жовтень 1986

«Штутгарт» був остаточно і безповоротно торпедував швидкісними і разом з тим витонченими контратаками москвичів. Телебачення в кінці зустрічі не раз показувало залишали трибуни шанувальників західнонімецького клубу, які не бажали чекати фінального свистка. Ясна річ, що західнонімецькі футболісти з перших же секунд кинулися відіграватися за 0: 2 в Москві, але робили це, абсолютно не враховуючи можливості суперників, з деякою зневагою поставившись до майстерності і швидкості братів Савичевим, Плотникова, Чугунова, і інших півзахисників «Торпедо» . Відплата за авантюризм, коли в атаку на торпедовскіе ворота були кинуто всі наявні сили, не змусило себе чекати. «Автозаводці» раз по раз карали господарів за нерозторопність в обороні.

10. Динамо (Київ) - Баварія (Мюнхен, ФРН) 2: 0 Сезон 1976/1977 1/4 фіналу КЧ 16 березня

Програвши в першому виїзному матчі з мінімальним рахунком 0: 1, київське «Динамо» доклало максимум зусиль в матчі-відповіді. «Баварія» узгоджено й чітко утримувала рахунок до найостанніших миттєвостей. Однак, кияни зробили останнє зусилля і на останній десяти-хвилинці вирвали сенсаційну перемогу в присутності 100 тисяч глядачів завдяки голам Буряка (пенальті) і Слободяна.

9. Динамо (Тбілісі) - Кардіфф Сіті (Кардіфф, Уельс) 3: 0 Сезон 1976/1977 1/16 фіналу КК 29 вересня

Перемігши в першій домашній зустрічі з рахунком 1: 0, валлійці увірували в свою силу і приїхали в далекий Тбілісі за перемогою. Впевненість звучала в устах тренера валлійців Д. Ендрюса, який заявив журналістам в аеропорту, що перевага в один гол, отримане його командою в першому матчі, не вплине на вибір тактики - ніякої глухої оборони, атака і тільки атака. Дійсно, «Кардіфф Сіті» зіграв краще, ніж удома. Однак, «Динамо» перевершила самого себе і своїх суперників. Навіть вимушений відхід автора першого гола в першому таймі Гуцаева, не завадив динамівцям тіснити і напружувати суперника. Забивши ще по голу у виконанні Кіпіані та Кантеладзе, тбіліське «Динамо» шокувало всю Європу.

Забивши ще по голу у виконанні Кіпіані та Кантеладзе, тбіліське «Динамо» шокувало всю Європу

8. Спартак (Москва) - Кельн (ФРН) 2: 0 і 1: 0 Сезон 1975/1976 1/16 фіналу КУ

75-й рік став таким же провальним, як і рік 72-й. На цей раз лише 10-е місце в чемпіонаті СРСР. До того ж, рішення федерації про створення на базі «Спартака» олімпійської збірної вдарило сильно по фізичній підготовці футболістів. Незважаючи на всі ці труднощі, в кінці сезону москвичі блискуче виступили в Кубку УЄФА. Подолавши опір міцного шведського АІКа - 1: 1 (гол у Стокгольмі забив Ловчев), 1: 0 (Андрєєв), «Спартак» вийшов на іменитий «Кельн». Німецька команда, очолювана югославським фахівцем Златко Чайковські (який грав проти СРСР в драматичних матчах Олімпіади 1952 роки), представляла собою дійсно грізну силу. Мабуть, це був противник сильніше мадридського «Атлетіко» -72. Перший поєдинок в Лужниках пройшов з перевагою спартаківців, де завдяки двом голам Ловчева, вони спорудили заділ на матч-відповідь, в якій «Спартак» перевершив всі очікування, вигравши з рахунком 1: 0 у німців на їхньому полі.

7. Динамо (Київ) - ПСВ Ейндховен (Ейндховен, Нідерланди) 3: 0 Сезон 1974/1975 1/2 фіналу КК 9 квітня

Чи не вважалося на старті розіграшу Кубка Кубків київське «Динамо», шокувало всю Європу, показавши гру в футбол майбутнього. По дорозі до фіналу «Динамо» обігрує кращі команди законодавців мод того часу, німців і голландців (чемпіонів світу та фіналістів), Айнтрахт і Ейндховен. У першому півфінальному матчі на Центральному стадіоні кияни проїхалися катком над грізними голландцями. 3: 0 завдяки точним ударам Колотова, Онищенко і Блохіна.

6. Спартак (Москва) - Арсенал (Лондон, Англія) 3: 2 і 5: 2 Сезон 1982/1983 1/32 фіналу КУ Вересень 1982

Коли відбулося жеребкування цього турніру, «Спартаку» впору було поспівчувати. Ще б пак - уже в 1/32 фіналу йому дістався лондонський «Арсенал». Гра в Москві спочатку підтверджувала найгірші побоювання. Хоча господарі відразу сміливо пішли вперед і створили кілька небезпечних моментів, англійцям вдалися дві швидкі контратаки. Обидва рази м'яч летів точнісінько в «дев'ятку» - у Дасаєва шансів врятувати команду не було. Однак спартаківці продовжували гнути свою лінію, і перед самою перервою Швецов скоротив розрив в рахунку. Цей м'яч подарував надію, і другий тайм підопічні Бескова провели в атаках. І ось, перериваючи прорив Родіонова, воротар «Арсеналу» збив нашого форварда. Пенальті чітко реалізував Гаврилов. Після всіх переживань, які зібралися в «Лужниках» вболівальники були згодні на нічию. Але футболісти «Спартака» вже хотіли більшого. За хвилину до фінального свистка в гармидері біля воріт гостей Гаврилов пропхав м'яч в сітку, принісши команді вольову перемогу - 3: 2.

Однак в загальний успіх москвичів вірили далеко не всі. «У Лондоні« каноніри »повинні взяти своє», - стверджували скептики. Однак в Англії «Спартак» продемонструвавши без перебільшення фантастичну гру, провів один з кращих матчів у своїй історії. На жаль, в нашій країні її через відсутність телетрансляції вболівальники побачити не змогли. 5: 2 (голи забили Швецов, Родіонов, Шавло, Гесс, Черенков), і ворожий спочатку стадіон під кінець, стоячи, громовими оплесками вітав футбол команди Бескова.

5. Арарат (Єреван) - Баварія (Мюнхен, ФРН) 1: 0 Сезон 1974/1975 1/4 фіналу КЧ 19 березня

Чи не залишивши каменя на камені у своїх суперників по попередніх етапів турніру (норвезький «Вікінг» та ірландський «Селтік) минулої осені,« Арарат »підійшов до ранньої весни в розібраному вигляді. Програвши з рахунком 0: 2 в Мюнхені, багато хто віддавав перемогу в матчі-відповіді і в цілому німцям. Однак, 70400 глядачів на стадіоні «Раздан» стали свідками героїчної гри вірменської дружини. Рахунок 1: 0 не відображає перевагу вірмен в тому матчі. «Ми не маємо морального права святкувати загальну перемогу, - сказав на закінчення на прес - конференції тренер« Баварії »Д. Крамер. - Нас притисли до власних воріт, нам продемонстрували перевагу у володінні м'ячем, нас перевершили в русі ».

- Нас притисли до власних воріт, нам продемонстрували перевагу у володінні м'ячем, нас перевершили в русі »

4. Реал (Мадрид, Іспанія) - Спартак (Москва) 1: 3 Сезон 1990/1991 1/4 фіналу КЧ 20 березня

Оновити команду вже на початку березня чекало серйозне випробування. У чвертьфіналі Кубка європейських чемпіонів мав змагатися з мадридським «Реалом». Після нульової нічиєї в Москві (що розглядалося сенсацією), червоно-білих відправляли до Іспанії з малою надією на успішний результат матчу. Фаворитом перед матчем-відповіддю вважався «Королівський клуб», адже рідко кому вдавалося перемагати на «Сантьяго Бернабеу». «Спартак» став одним з небагатьох. Пропущений в дебюті гол від Бутрагеньо (суха серія Черчесова в Кубку чемпіонів обірвалася на 489-й хвилині) червоно-білих не збентежив. Хитрі спартаківські комбінації закружляли голову іспанським захисникам, і вони не вгледіли за Радченко, який, після того як Шмаров потрапив в штангу, переправив м'яч у ворота. Недавній зенітовец забив і другий гол «Спартака», скориставшись передачею Шалімова. Мадридці не вірили в те, що відбувається - їм підносили урок футболу. Крапку в феєричному для москвичів матчі поставив Шмаров, вколотив м'яч у сітку після прострілу Олега Іванова. Вболівальники віддали належне чудовій спартаківський команді, під кінець бурхливо вітаючи кожну вдалу дію гостей і провівши їх після фінального свистка овацією. Через два дні тренер «Реала» - легендарний Ді Стефано - подав у відставку.

3. Атлетіко (Мадрид, Іспанія) - Спартак (Москва) 3: 4 Сезон 1972/1973 1/8 фіналу КК 25 жовтня

1972 рік став практично «чорним» для московського «Спартака». 11-е місце за підсумками сезону, і останнє місце серед московських команд. Такого результату в той час ніхто б не пробачив, якби не фурор, вироблений москвичами в Кубку Кубків. Пройшовши з працею голландську «Гаагу» в 1/16 фіналу москвичі зустрілися з грізним «Атлетіко». Іспанці були ошелешені натиском і нахабством гостей, які забили три м'ячі і довели матч до перемоги. Ця гра вважається одним з трьох блискучих матчів «Спартака» в офіційних європейських турнірах.

Ця гра вважається одним з трьох блискучих матчів «Спартака» в офіційних європейських турнірах

«Спартак» -72: (верхній ряд) А.Головушкін, А.Кокорев, Н.А6рамов, С. Ольшанський, В.Зенков, В.Папаев, В. Андрєєв, Г.Логофет, Ю.Дарвін, Р.Барсуков, (середній ряд) Н. Старостін, Н. Симонян, Е.Ловечв, В.Калина, В.Мірзоев, Н.Кіселев, А.Піскарев, В.Егоровіч, А.Ісаєв, А.Коршунов, (сидять) А.Прохоров , Е.Еськов, Г.Хусаінов, М.Булгаков, В.Редін, А.Мінаев

2. Астон Вілла (Бірмінгем, Англія) - Спартак (Москва) 1: 2 Сезон 1983/1984 1/16 фіналу КУ 2 листопада У 1/16 фіналу команду

Бескова очікував серйозний екзаменатор - володар Кубка європейських чемпіонів-82 «Астон Вілла». Той факт, що на останніх секундах першого матчу Гаврилов з пенальті зрівняв рахунок (2: 2), ніяк не міг зіпсувати настрій англійців. Вони були занадто впевнені у своїй перевазі і перемозі в матчі-відповіді. Коли ж у повторному поєдинку Вітхам забив на першій же хвилині, здалося, що чаша терезів остаточно схилилася на бік англійців.

І тут москвичі проявили максимум холоднокровності. У другому таймі заметушився, забігав по кромці поля в передчутті біди тренер «Астон Вілли» Бартон. Як незабаром з'ясувалося, хвилювався він не дарма. На початку другого тайму Черенков після дивовижного пасу Е.Кузнецова зрівняв рахунок. Намагаючись, переломити хід поєдинку, господарі стали діяти жорстко, часом навіть грубо, але збити кураж червоно-білих їм не вдалося. На останній хвилині Черенков оформив дубль і відправив володарів Кубка європейських чемпіонів на «заслужений відпочинок».

1. Динамо (Тбілісі) - Ліверпуль (Ліверпуль, Англія) із загальним рахунком 4: 2 (1: 2 і 3: 0) Сезон 1979/1980 1/16 фіналу КЧ Вересень 1979

Це протистояння більшість експертів включають в свою «пятнашку» або «десятку», або навіть «п'ятірку» найбільш сенсаційних результатів в єврокубках. Програвши в першому матчі з рахунком 1: 2, тбіліське «Динамо» в матчі-відповіді просто розірвало на шматки хвалену англійську команду і її захист. Англійці були шоковані і вражені тим, як був забитий перший гол в ворота. Найбільше вони були вражені фінтом Давида Кіпіані, за допомогою якого грузин залишив з носом Алана Хансена і зробив гольову передачу на Гуцаева.

Шановні читачі,

Якщо у вас є більш детальна інформація про ці та інші матчах, спогади, фотознімки або відео-ролики сенсаційних перемог радянських клубів, то я буду радий додати і розширити вищенаведений список.

Під час написання даної статті були використані матеріали з таких джерел як RedWhite.Ru , Арарат73 , Історія українського футболу та ін.

Анонс наступного номера: Найбільш курйозні голи