UA-Футбол представляє суперника: ПАОК (Салоніки, Греція)

Якщо тверезо дивитися на речі, то "Металісту" для старту в Лізі чемпіонів попався цілком прохідний суперник. Віце-чемпіон Греції - не те словосполучення, яке наводить жах на сучасних любителів футболу. Та й в рейтингу УЄФА ПАОК займає 73-е місце, в той час як харківський клуб знаходиться на 30-му.

Проте, за свою цілком тривалу історію (а заснований він був в 1926-му році грецькими біженцями з Константинополя під час другої греко-турецької війни) ПАОК двічі ставав чемпіоном Греції (1976 і 1985) і чотири рази вигравав Кубок Греції (1972, 1974, 2001, 2003). Разом з "Арісом" і "Ларисою" ПАОК в грецькому футболі становить умовну трійцю другого ешелону (після трьох китів грецького футболу: "Олімпіакоса", "Панатінаїкоса" і АЕКа).

Домашні матчі ПАОК проводить на стадіоні "Тумба", який може розмістити 28 703 глядачів. З серпня 2012-го року клуб належить російському бізнесменові Івану Гнатович Саввіді. Президентську посаду займає чемпіон Європи 2004-го року Зіссіс Врізас.

У складі ПАОКа звертають на себе уваги відразу кілька персонажів: це і грали в чемпіонаті України Звонімір Вукіч з Лукасом Пересом, і забивав ще донецькому "Металургу", а також збірної України Дімітріс Салпінгідіc, і відносно недавно відзначилися у воротах львівських "Карпат" Стефанос Атанасіадіс і Ліно. Зазначу, що Лукас переїхав в Салоніки цього літа з "Карпат" зі словами: "Для мене перехід з невеликого українського клубу в ПАОК - крок вперед". Так само серйозною фігурою є головний тренер команди - Хуб Стевенс, який свого часу з "Шальке" брав Кубок УЄФА і два Кубки Німеччини.

Стадіон "Тумба" / фото - sport.ua

Заявка ПАОКа на сезон 2013/14

Воротарі: Хакобо Санс (Іспанія), Астеріос Якуміс, Панайотіс Глікос

Захисники: Йоанніс Скондрас, Йоргос Кацикас, Иньиго Лопес (Іспанія), Мігель Вітор (Португалія), Ліно (Бразилія), Нікос Спіропулос, Дімітріс Константінідіс

Півзахисники: Пабло Гарсія (Уругвай), Александрос Циоліс, Йоргос Георгіадіс, Звонімір Вукіч (Сербія), Лукас Перес (Іспанія), Лаям Лоуренс (Ірландія), Костін Лазер (Румунія), Ергіс Качі (Албанія), Дімітріс Пелкас, Костас Кацураніс, Стеліос Кіціу, Секу Оліс (Ліберія)

Нападники: Апостолос Гіянноу, Дімітріс Салпінгідіc (к), Стефанос Атанасіадіс, Томаш Нецид (Чехія)

Головний тренер: Хуб Стевенс (Нідерланди)

На відміну від "Металіста", який дебютує в найпрестижнішому клубному турнірі Європи, для ПАОКа це вже п'яте участь. Правда, особливих успіхів в цьому турнірі клуб з Салонік не здобув: три вильоти на першій стадії і один на другий (від київського, до речі, "Динамо").

Кубок чемпіонів 1976/77, 1-й раунд: ПАОК - "Омонія" (Нікосія, Кіпр) 1: 1, 2: 0
Кубок чемпіонів 1976/77, 2-й раунд: ПАОК - "Динамо" (Київ, СРСР) 0: 2, 0: 4
Кубок чемпіонів 1985/86, 1-й раунд: ПАОК - "Верона" (Італія) 1: 2, 1: 3
Ліга чемпіонів 2004/05, 3-й кв. раунд: ПАОК - "Маккабі" (Тель-Авів, Ізраїль) 0: 3 *, 1: 2
Ліга чемпіонів 2010/11, 3-й кв. раунд: ПАОК - "Аякс" (Амстердам, Нідерланди) 3: 3д, 1: 1 г
* У першому матчі ПАОК програв 1: 2, але через участь в матчі дискваліфікованого футболіста отримав технічну поразку 0: 3

Найбільшим досягненням ПАОКа в єврокубках є 1/16-я фіналу Ліги Європи: в сезоні 2010/11 чорно-білих на цій стадії вибив московський ЦСКА (0: 1 і 1: 1), а в сезоні 2011/12 - італійський "Удінезе "(0: 3 і 0: 0). Нагадаю, що для "Металіста" стелею є чвертьфінал того ж турніру в сезоні 2011/12. Як бачимо: і тут український клуб вище свого суперника.

А ось якщо подивитися на повну картину зустрічей українських і грецьких клубів в єврокубках, то, незважаючи на загальне позитивне враження, є одна насторожує деталь:

1975/76, КЕЧ, 1/16 "Олімпіакос" - "Динамо" 2: 2, 0: 1
1976/77, КЕЧ, 1/8 "Динамо" - ПАОК 4: 0, 2: 0
1992/93, КОК, 1/16 "Олімпіакос" - "Чорноморець" 0: 1, 3: 0
1998/99, ЛЧ, група, "Панатінаїкос" - "Динамо" 2: 1, 1: 2 ( "Динамо" вийшло з групи, "Панатінаїкос" - немає)
2005/06, КУЄФА, 1-й раунд ПАОК - "Металург" (Д) 1: 1 д, 2: 2г
2005/06, КУЄФА, група "Шахтар" - ПАОК 1: 0 ( "Шахтар" вийшов з групи, ПАОК - немає)
2006/07, КУЄФА, 1-й раунд "Панатінаїкос" - "Металург" (З) 1: 1, 1: 0
2006/07, ЛЧ, група "Шахтар" - "Олімпіакос" 2: 2, 1: 1 ( "Шахтар" пройшов в КУЄФА, "Олімпіакос" вилетів)
2008/09, КУЄФА, група "Металіст" - "Олімпіакос" 1: 0 (обидві команди пройшли далі)
2011/12, ЛЕ, плей-офф ПАОК - "Карпати" 2: 0, 1: 1
2011/12, ЛЕ, 1/8, "Металіст" - "Олімпіакос" 0: 1, 2: 1

Як бачимо: з семи зустрічей на виліт, всього три завершилися проходом українських клубів ( "Металіст" один з них) - менше половини. Ще чотири рази представники Греції та України перетиналися в групових турнірах (це якщо не брати до уваги анульованого "шубного" матчу сезону 1995/96, в якому "Динамо" обіграло "Патанінаікос" 1: 0). Для "Динамо" така зустріч завершилася першим місцем в групі і виходом до чвертьфіналу, для "Шахтаря" в Кубку УЄФА - другим місцем і виходом в 1/16-ю фіналу, а в Лізі чемпіонів - третім місцем в групі і виходом в 1 / 16 Кубка УЄФА. А "Металіст" з "Олімпіакосом" обидва вийшли в 1/16-ю фіналу Кубка УЄФА з першого і третього місця відповідно.

А Металіст з Олімпіакосом обидва вийшли в 1/16-ю фіналу Кубка УЄФА з першого і третього місця відповідно

Півтора роки тому / фото - sport-express.ua

Зупинимося детальніше на зустрічах ПАОКа з українськими клубами.

19 76/77, Кубок чемпіонів, 1/8 фіналу: "Динамо" - ПАОК 6: 0 (4: 0, 2: 0)

Першим екзаменатором греків виступило київське "Динамо" Валерія Лобановського. Сліпий тоді ще жереб звів ці команди вже на другому етапі - в 1/8-й фіналу. Перший матч відбувся 20 жовтня в Києві на "Республіканському" стадіоні. Фаворитами вважалися кияни і дуже швидко вони підтвердили свій статус: на 12-й хвилині Леонід Буряк відкрив рахунок в матчі. Він же на 22-й його подвоїв, а на 27-й Віктор Колотов забив третій гол. Положення греків посилив Арістархос Фунтукідіс, на 29-й хвилині заробив пряму червону картку. Домігшись значного переваги ще в першому таймі, "динамівці" спокійно довели матч до переможного кінця. Більш того: на 60-й хвилині Петро Слободян поставив знак оклику - 4: 0!

Гра у відповідь, яка відбулася через два тижні в Салоніках, перетворювалася в порожню формальність, але і її "Динамо" виграло завдяки пізнім голам Колотова і Блохіна. Далі "Динамо" пройде мюнхенську "Баварію" і в півфіналі програє гладбахской "Боруссії" (1: 0 вдома і 0: 2 на виїзді).

2005/06, Кубок УЄФА, 1-й раунд: ПАОК - "Металург" (Д) 3: 3 (1: 1 д, 2: 2 г)

Наступної зустрічі з ПАОКом довелося чекати майже тридцять років. У серпні 2005-го року в Першому раунді Кубка УЄФА (попереднього групового турніру) жереб звів з "двоголовими орлами півночі" донецький "Металург". Якраз напередодні цього євросезону з донецького клубу пішов епатажний Дмитро Селюк, забравши всіх своїх вихованців, включаючи Андреса Мендоси і Яя Туре. З дружній компанії засмаглих івуарійців залишився тільки захисник Арсен Не, який напомиляємося в цих матчах досхочу. А капітаном того ПАОКа був Тео Загоракіс - капітан чемпіонів Європи 2004-го року. Перша зустріч пройшла в Салоніках і складалася для підопічних Олександра Севідова не зовсім вдало: на 25-й хвилині Дімітріс Салпінгідіc відкрив рахунок в матчі (пізніше його гол позбавить збірну України путівки на Чемпіонат світу 2010). Але підопічні Севідова зуміли провести у другому таймі успішну контратаку, і Сергій Шищенко на 66-й хвилині зрівняв рахунок.

Але підопічні Севідова зуміли провести у другому таймі успішну контратаку, і Сергій Шищенко на 66-й хвилині зрівняв рахунок

Дімітріс Салпінгідіc - злий геній українського футболу / фото - fc-anji.ru

Зустріч у відповідь проходила при повному домінуванні "Металурга" і Олександр Косирін на 39-й хвилині відкрив рахунок в матчі. Але прикрі помилки в обороні призвели до голів Салпінгідіс на 43-й хвилині і Константінідіс на 46-й. На 57-й хвилині Шищенко зрівняв рахунок, подарувавши тим самим надію на позитивний результат протистояння. Залишилося забити один гол і "Металург" пішов на штурм воріт Даніеля Фернандеса. Греки відбивалися з останніх сил, заробили два вилучення, але все-таки вистояли і вийшли в груповий турнір.

2005/06, Кубок УЄФА, група G: "Шахтар" - ПАОК 1: 0

А в груповому турнірі перший же матч довелося грати в тому ж Донецьку, але проти команди серйозніше - "Шахтаря", який в кваліфікації Ліги чемпіонів не зумів пройти міланський "Інтер". На груповій стадії команди зустрічалися по одному разу, і той єдиний матч завершився перемогою "Шахтаря" з рахунком 1: 0. Гол з пенальті на 68-й хвилині забив бразильський легіонер Брандао.

20 11/12, Ліга Європи, плей-офф: ПАОК - "Карпати" 3: 1 (2: 0, 1: 1)

Остання поки зустріч українців з ПАОКом трапилася два роки тому. Тоді львівські Карпати імені Олега Кононова мріяли про повторення торішнього досягнення - виходу в груповий турнір. Суперник здавався цілком легкотравним, по крайней мере, не сильніше пройденого роком раніше "Галатасарая". "Карпати" напередодні того сезону зі скандалом втратили одного зі своїх лідерів - Дениса Кожанова, і неважливо почали чемпіонат України. Як показав перший матч в Греції - впору було починати говорити про кризу. На голи Атанасіадіс на 15-й хвилині і Ліно на 56-й львів'яни не знайшли чим відповісти.

Матч-відповідь "Карпати" провели значно краще, і на 45-й хвилині іспанська новобранець клубу Лукас з пенальті відкрив рахунок. Але на 55-й Балафас забив гол у відповідь, поховавши львівські надії на продовження єврокубкової осені. Остаточно вони впали після видалення Артема Федецького на 69-й хвилині. Таким чином, ПАОК пройшов далі, дійшовши в тому розіграші до 1/16-й фіналу і вилетівши від італійського "Удінезе".

Таким чином, ПАОК пройшов далі, дійшовши в тому розіграші до 1/16-й фіналу і вилетівши від італійського Удінезе

Загалом, з ПАОКом можна грати і обігрувати. По крайней мере, він нічим не сильніший за той "Олімпіакоса", який команда Маркевича проходила навесні 2012-го. До того ж у "Металіста" є невеликий бонус: перший матч він грає на виїзді при порожніх трибунах.

Питання автору ви можете задати на конференції .